dobrý den,soused se kterým máme společnou jednu zeď si nechal dům odizolovat vibračí metodou nerez deskami a od té doby asi po čtyřech měsících mi začala společná zeď vlhnout i když před tím třicet let byla absolutně suchá.Moje zeď je z dutých cihel15x 30 cm a výšce cca 15 cm. Kdybych ji odizoloval injektážé byla by zřejmě spotřeba krémudaleko vyšší než u zdi z plnžch cihel. Má smysl použít injektáž nebo raději zvolit jinou metodu.Děkuji za odpověď.
- josef jelínek stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Zajímavý dotaz. Nejprve mi dovolte se podivit nad Vámi popsanou skutečností. Nerezové plechy jsou spolehlivá metoda, je ale pravda, že je tato metoda velmi invazivní ke stavbě. To je asi všeobecně známé, ale že by otřesy při zarážení plechů měly způsobit zavlhání Vaší společné zdi je velmi nepravděpodobné. Příčiny, které by teoreticky mohly způsobit Vámi popisovaný stav jsou v podstatě dvě. Deska narušila jakýsi rozvod vody či odpadu s velmi malým únikem, který na první pohled a v řádech několika dnů či týdnů není zřetelný, ale přesto je to neustálá dotace a tím se pomalu zvyšuje vlhkost ve Vaší společné zdi. Druhá možná příčina je ještě méně pravděpodobná, ale vyloučit se nedá, a sice že značnými rázy pneumatického stroje při zatloukání nerezových plechů došlo k popraskání stávající vodorovné hydroizolace vložené ve zdivu, která ještě plnila svoji funkci. Ale protnuté plechy tuto hydroizolaci také nahrazují. Proč by tedy mělo zdivo začít vlhnout? Jediné vysvětlení u narušení původní hydroizolace by bylo, že chromniklové desky by byly špatně překládané, ale to jsou už opravdu značné spekulace. Taky mě napadá, zda plechy nebyly vetknuty do společné zdi do hloubky jedné poloviny. To by pak mohlo způsobit teoreticky Vámi popisovaný stav. Nicméně, pokud Vaše strana zdiva se zamokřuje a není to způsobené havarijním stavem výše popsaným, je potřeba zhotovit dodatečnou hydroizolaci z Vaší strany, ale na celou tl. zdiva. Zde Vám zasílám link, jak postupovat při injektáži u zdiva vyzděného z cihel s komorami, tj. link na technologický postup krémové injektáže Systémem AquaStop Cream u voštinového zdiva: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/poradna-sanace-vlhkeho-zdiva/dotaz/kde-a-jak-vrtat-u-cihel-porotherm-heluz-vosinove-cihly-a-jak-pri-plneni-udrzet-prijatelnou-spotrebu. Přesto bych doporučil, než začnete cokoliv podnikat, se souhlasem souseda (doufejme, že bude spolupracovat) udělat prohlídku a posoudit stav i z jeho strany.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
dobrý den, děkujiza odpověď. asi jsem se špatně vyjádřil k té společné zdi. takže soused má 30 cm zeď pak je protipožární 15 cm zeď a potom je moje 30 cm zeď. soused si odpzoloval svoji zeď tj. cca 30 cm a protože zřejmě o něco výše než je moje izolace, tak mám te´D tento problém.Navíc nemám komůrkové zdivo ale spíše komorové. Cihla má rozměr cca 30x 15cm o výšce cca15 cm a uvnitř je šest velkých komor. Stavba je asi kolem roku 1936.Jde mi o to vybrat nejlepši metodu odvlhčení, spolehlivou a účinnou. Děkuji za vaši odpověď. Jelínek
- josef jelínek odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Jelínku. Ano, to jsou podstatné informace. Ta protipožázní zeď je, předpokládám, asi vyzděná bez mezery natěsno s Vaší i sousedovou zdí? A z jakého materiálu je vystavěná 150 mm protipožární zeď? Jakou metodu použít pro zhotovení dodatečné izolace pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti je vždy otázka realizačních možností, druhu a tím vlastností použitého stavebního materiálu, stavu a prostorových možností v místě stavby a někdy i finanční náročnosti atd. Injektáž AquaStop Cream, nazývaná také chemická podřezávka zdiva, je dlouhodobě účinná metoda pro vytvoření dodatečné hydroizolace ve zdivu. Krémová injektáž je v současné době prokazatelně nejuniverzálnější a neúčinnější injektážní metodou. Dále se provádí pro sanace zdiva i mechanické metody. Jednu ze tří nejznámějších mechanických metod použil Váš soused. Rozhodnutí je vždy na investorovi, který si musí vyhodnotit situaci např. dle výše popsaných možností či kritérií.
Ať se rozhodnete pro jakoukoli metodu, je nutné brát v úvahu dvě věci. Zaprvé: pokud je k protipožární zdi natěsno vyzděná Vaše zeď, je třeba brát v úvahu – pro zdárné vytvoření dodatečné izolace proti vzlínající vlhkosti – i tuto tl. zdiva. Hloubka pro vytvoření clony v příčném řezu by tím nebyla 300 mm, ale 450 mm. Druhá podmínka pro zdárné odvlhčení Vašeho zdiva je zvolení správné výšky chemické či mechanické podřezávky a pravděpodobně i hloubky zdiva. Pokud byste chtěl dále poskytnout poradenství pro postup injektáže zdiva, potřebuji Vaši odpověď na výše uvedené mé otázky.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments