Dobrý den,
rekonstruujeme starší dům. Původní podlahy jsou pryč, máme nový podkladový beton. Cca 20cm nad jeho úroveň sahá ještě původní „základ“ z kamene, který je nerovný a různě vybočuje. Nad tímto základem je zeď již z cihel, pod ní je nějaká stará IPA, ale nevelké kvality s ohledem na to, že staré omítky byly již značně vlhké.
Nová skladba podlahy by měla být beton / ipa / cca 25cm polystyren, podlahové topení a betonový potěr (nebo anhydrid, ještě to řešíme).
Obávám se, že u toho kamene nikdy nedokážeme vrtat přesně v rovině a ani nevím, co bychom museli mít za nástroj, aby to prošlo přes kamení, které tam máme. Napadlo nás, že by se injektáž mohla provést nad úrovní kamenného základu v první spáře cihel, následně by se srovnal ten obvod do nějaké roviny, na to navařit ipu a pak s mírným přesahem ji navařit pár cm nad tu injektáž (5cm to nebude, ale alespoň něco).
Nebo je jiné lepší řešení?
V příloze posílám nákres, snad je to z něho smysluplné, případně mohu dodat fotky.
Díky,
Pavel Bakalář
- Pavel Bakalář stáří dotazu 10 měsíců dní
- last edited 10 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Bakaláři,
Váš návrh řešení je naprosto správný. V tomto kamenném základu není ideální vytvářet dodatečnou hydroizolaci pro zamezení vzlínající vlhkosti. Koneckonců nebyla tam uložena ani ta původní hydroizolace při výstavbě, kdy stavitelé mají více možností s hydroizolacemi pracovat.
Píšete, že nad podkladovém betonu ve výšce 200 mm začíná cihelná zeď. Na podkladový beton navaříte asfaltové pásy, které budou vytaženy alespoň do výše injektážní linie, a položíte polystyrén 250 mm vysoký. Podstata otázky ale byla, „v jaké výšce zhotovit injektáž“. Do výšky 200 mm od podkladového betonu je stále kamenný základ. Takže v této výšce ještě ne! Ale pak už je cihelné zdivo. Místo pro injektáž mně vychází ve spáře, která se bude nacházet v horní krajové části tepelné izolace, možná pár centimetrů nad ní. S napojením hydroizolační vany přes injektáž samozřejmě naprosto souhlasím. To je také podstatné a nutné. Ano, vlastně jste vše správně navrhl, a tak s Vaším návrhem souhlasím.
Přece jen jedna rada, možná pro Vás už zbytečná, jelikož se evidentně v oblasti sanace vlhkého zdiva fundovaně orientujete. Výšku injektáže jsme si řekli a potvrdili, ale tento návrh platí za předpokladu, že nemůže z druhé strany zdi docházet k přemostění vlhkosti, a to např. ze svisle neodizolované přilehlé zeminy okolního terénu či vedlejší místnosti, která by byla výše než výška injektážní linie (podřezávky zdiva). Toto výškové pravidlo platí pro všechny metody chemické či mechanické podřezávky zdiva. U Vás jsem si téměř jistý, že je Vám ale toto výškové pravidlo jasné. Možná toto upozornění bude přínosné pro některé čtenáře mnou provozované poradny.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
Předpokládám, že základy po vybourání původní podlahy vypadají obdobně. Použil jsem fotografii, která bude ilustrativní pro ostatní čtenáře, kteří tím mohou lépe chápat důvody zvolené výšky injektáže. Tady je podlaha ještě bez podkladového betonu.
- Trumf Sanace odpovězeno 10 měsíců dní
- last edited 7 měsíců dní
- You must login to post comments