Dobrý den, kolik by mě prosím stála gelová injektáž pro vytvoření plošné hydroizolace z nepřístupné strany podúrovňového stavebního dílce, tzv. bezvýkopová hydroizolace. Jedná se o společnou stěnu řadového domu (stěna ovšem patří sousedovi), soused má podlahu o cca 50 cm výše nežli já a s vlhkostí nechce nic dělat, respektive tvrdí že ji v objektu nemá. Já ji mám právě do těch 50 cm nad podlahou pak už klesá do výše cca 150 cm kde je v normě. Jednalo by se celkově o 10mx0,5m=5m2. (tloušťka zdi cca 0,45 cm, 5m délky pískovec a 5m délky plná cihla). A ještě pouze doplňující dotaz : bylo by postavení předstěny také funkčním řešením, resp. když nebudu řešit společnou zeď se sousedem nehrozí riziko narušení statiky vlhkostí ? děkuji Tomáš
- Tomáš stáří dotazu 8 roky dní
- last edited 8 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
nejprve k té předstěně. V žádném případě nedoporučuji budovat předstěnu, a to z mnoha důvodů. První dopad předstěny bude ten, že ještě více bude společné zdivo zavlhat. Dále se často do těchto přizděných či často budovaných sádrokartonových stěn zhotovují otvory s mřížkami s odvětráním do místnosti z důvodu představy, že bude docházet k proudění vzduchu, a tím ke snižování vlhkosti v této vzniklé mezeře. Ale proudění vzduchu bez technického řešení nevznikne (bez tzv. nuceného větrání), a tak se ještě více zvyšuje vzdušná vlhkost a i vlhkost již tak zavlhajícího zdiva. V tomto prostředí se intenzivněji tvoří různé kultury plísní, a pakliže je předstěna odvětrávaná do místnosti, spóry plísní pronikají těmito otvory do ovzduší bytových prostor. O zdravotních rizicích se ani nebudu rozepisovat. Co se týče statických rizik, ať samotnou gelovou injektáží či dlouhodobým působením vlhkosti ve zdivu, nic takového u podúrovňového zdiva nehrozí. Cena gelové injektáže se pohybuje u nás okolo 6000 Kč bez DPH/1 m2. U Vás plocha mezi výškou Vaší podlahy a spodní hranou podlahy souseda. Ještě je nutná vodorovná krémová injektáž, která by se zhotovila v celé délce tohoto společného zdiva, a to u podlahy Vašeho suterénu pro zamezení vzlínající vlhkosti od základu. Kombinací rubové gelové injektáže (také nazývaná membránová, oponová izolace) vzniklé na rubové straně společného zdiva, kde dochází k infiltraci vlhkosti z přilehlého terénu, a vodorovné dodatečné clonové izolace ve zdivu, se docílí vyschnutí podúrovňového zdiva.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace odpovězeno 8 roky dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den, děkuji za Váš čas a odpověď dokonce v sobotu. Nejprve tedy provedu krémovou horizontální injektáž v úrovni své podlahy, ta gelová by byla finančně náročná vzhledem k tomu, že by se soused nepodílel, byla by to až poslední možnost. Jak prosím navážu „ipu“ kterou budu pokládat do nové podlahy na Vaši krémovou injektáž pro vytvoření hydroizolační vany ? Dále, po napuštění a uzavření vrtu zátkou, mám to nechat tak navěky, nebo řekněme po nějaké reakční době, kdy se injektáž rozpustí do vrtů injektovat nějakou zpevňující látku, řekněme hydraulické pojivo ? děkuji Tomáš Géryk.
- Tomáš odpovězeno 8 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Géryku,
neboť budete zhotovovat vodorovnou hydroizolaci podlahy, nabízí se plnohodnotná možnost, jak vyřešit Váš problém s daleko menšími náklady. Nejprve oklepete omítky do výšky horní vrstvy sousední podlahy. Nejjednodušší způsob, jak zjistíte výšku podlahy souseda, je zhotovit jeden zkušební vrt skrz zdivo (vrt zhotovit od souseda, pokud Vám to dovolí), anebo jakkoliv odměřit, případně použít existující výkresy atd. Pak by se provedla krémová injektáž co nejblíže u Vaší podlahy, dále těsně nad výškou podlahy souseda a v rozích Vašeho společného zdiva tyto dvě vodorovné hydroizolační linie propojit tzv. injektážními svislicemi. Tím by se tento zavlhající pás podúrovňového zdiva obvrtal do obdélníku a zainjektoval krémovou emulzí. Pak byste provedl penetraci této obnažené svislé konstrukce a zhotovil hydroizolační vanu do výšky cca 50 mm nad horní linii injektáže, tj. do výšky nad podlahu souseda. Tím se vlhkost ve zdivu uzavře (zakonzervuje), přes svislou plošnou izolaci zhotovenou na zdivu se vlhkost do nově zhotovených omítek nedostane a krémová injektáž zhotovená v obdélníkovém provedení zabrání tomu, že se vlhkost nebude moci přesunout výše či do bočního směru. Vrty po injektáži a zazátkování se po vyprázdnění (krém, jak správně píšete, nasytí zdivo v okolí vrtů) nemusí ničím vyplňovat, tj. žádnou cementovou zálivkou apod. Opravdu nehrozí při dodržení našeho technologického postupu pro krémovou injektáž žádné statické narušení stavby. Zdivo sice zůstane zavlhlé, to však nebude mít žádný negativní vliv na statiku domů, jelikož nehrozí v této hloubce a pod domy promrzání a tím možná postupná destrukce zdicího materiálu, tak jako tomu bývá v nadzemních místech staveb. Tímto postupem dokonce značně pomůžete i Vašemu sousedovi, jelikož horní linie krémové injektáže ve výšce jeho podlahy (vše budete zhotovovat z Vaší strany stavebního dílce) zabrání vzlínání vlhkosti do výšky nad jeho podlahu suterénu.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace odpovězeno 8 roky dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments