Dobrý den,
rád bych se zeptal jak správně postupovat při rekonstrukci sklepa. Cílem je mít suchý sklep s odvodem spodní vody.
Původní stav podlady: 3-5 cm betonu a pod ním pouze jíl, který prakticky degradoval funkci vodorovné hydroizolace zdi, protože vlhkost hydroizolaci „obtékala“.
Aktuální stav: veškerý jíl je odebrán (cca 40cm), spodní voda je svedena do jímky s čerpadlem, které odvádí spodní vodu. Veškeré místnosti jsou vyspádované směrem k jímce a drenážními trubkami bude voda svedena do jímky.
Návrh řešení skladby podlahy je vidět na obrázku v příloze, od spodu:
1. Geotextilie
2. Kamenivo (velikost frakce teprve zvolím) + drenážní trubka pro svod vody do jímky
3. Geotextilie
4. Podkladový beton s železnou výstuží (výšku betonu zatím nemám zvolenou)
5. Hydroizolace (nátěr + IPA 1-2 vrstvy) – udělat „vanu“ napojenou na injektáž
6. Vrchní beton (výska betonu zatím není zvolena)
7. Nátěr
Otázky:
a) Žlutě vyznačený hydroizolační nátěr (dělat x nedělat)
b) Je výška injektáže správná ?
c) Výška podkladového a vrchního betonu
Další detaily:
Zeď je cihlová o šířce 60 cm.
Původní hydroizolace je již velmi stará a tímpádem nedůvěřuji její funkci.
Zatím řeším pouze vnitřní část, venkovní bude následovat příští rok.
Děkuji za veškeré rady.
Aleš Bárta
- Aleš stáří dotazu 4 týdny dní
- last edited 4 týdny dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Bárto.
jímka do které se bude stahovat voda z podzákladí domu a bude odčerpávána, je samozřejmě dobré řešení. Nepíšete však, kde bude umístěna. Pokud by to bylo možné, určitě by bylo výhodnější ji umístit mimo objekt. Nicméně, znám případy, ale teď budu psát o konkrétním případu, kdy toto nebylo možné a sběrná jímka byla umístěna z jedné z třech místností sklepních prostor. Byla plastová s dostatečně těsným víkem, a naopak bez dna, dno bylo vysypané kamenivem. Tím, že se čidly nastavilo spínání čerpadla ve výšce, lépe možná vyjádřeno v hloubce, pod výškou podlahy, opravdu se zásadně změnil stav sklepení. Byla to novostavba a drobná netěsnost v hydroizolaci při jejím zakládání, způsobila obrovský problém. Nebylo totiž možné zjisti místo, odkud voda do sklepení natéká, a odkopání vlastně už nepřipadalo v úvahu. Sběrná jímka zafungovalo skvěle. Hydroizolace byly nové, byť s drobnými netěsnostmi, ale přesto zemní vlhkost se přes tato „drobná“ pochybení v hydroizolaci nedostávala. Pak ale přišly velké úhrny srážek a vše bylo jinak. Tlaková voda hydroizolace, spodní stavby pod pod úrovní terénu, důkladně prověřila. Toto ale dobře jistě víte z vlastní zkušenosti.
To jen k té jímce.
Ale teď k Vašemu dotazu. No, ale já zde obrázky žádné nevidím. Asi se je nepodařilo načíst do dotazu. Prosím, zašlete mi je na můj email: [email protected], a já Vám v co nejkratší době odpovím v této nedopsané odpovědi.
- Trumf Sanace odpovězeno 4 týdny dní
- last edited 4 týdny dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Schwarz,
za prvé mnohokrát děkuji za Vaši rychlou odpověď.
Zkusím detailněji popsat můj případ pro návrh optimílního řešení.
Zde je vidět rozložení sklepních místností včetně umístění jímky. Bohužel jímka nelze umístit mimo objekt, jelikož sklep má podlahu cca 1,5m pod úrovní okolního terénu a dům je pouze částečně podsklepený. Jímku mám již nainstalovanou viz obrázek dole (wavin tegra 425). Zespodu má udělaný „Filtr“ z geotextilie/perlinka/geotextilie.
V příloze zasílám obrázek návrhu skladby podlahy, který se nepodařilo nahrát na fórum.
Můj záměr je letos udělat vnitřní práce a příští rok obkopat dům a kvalitně zaizolovat dům i z vnější.
Mnohokrát děkuji za Váš čas.
Hezký den,
Aleš Bárta
- Trumf Sanace odpovězeno 4 týdny dní
- last edited 4 týdny dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Bárto,
podařilo se mi nahrát Vaše obrázky, a tak můžeme pokračovat.
Skončili jsme u jímky. Koncept a umístění jímky jsou z půdorysu PP a z Vašeho popisu jasné.
Odčerpávání spodní vody je vyřešeno a myslím, že velmi odborně. Teď už k Vašim dotazům.
Vaše otázky:
a) Žlutě vyznačený hydroizolační nátěr (dělat x nedělat)
b) Je výška injektáže správná?
c) Výška podkladového a vrchního betonu
K otázce a:
Odpověď není zcela jednoznačná. Vzhledem ke všem nákladům bych Vás rád ujistil, že hydroizolační nátěr je vhodný, ale za určitých předpokladů není nutný. Jednoznačně ale neodpovídám z toho důvodu, že až bude Vámi realizována druhá etapa izolace spodní stavby z venkovní strany, nabízejí se i jiná řešení už v první etapě, a to bez rizika znehodnocení.
Pokud příští rok plánujete odkopání základů, vybudování drenážního tělesa na dně výkopu a zhotovení svislé hydroizolace, pak je možné zhotovit injektáž oproti nákresu o nějaký ten centimetr níže. Když si spočítáte, jak hluboko bude provedena svislá hydroizolace, proč vzlínající vlhkost zastavovat tak vysoko vůči základové spáře? Stále platí jedno pravidlo. Izolujme konstrukce spodní stavby co nejníže k základům. Samozřejmě vše má ale svá omezení, ale Vy budete v momentě vybourané podlahy mít výhodnější pozici, než kdyby podlaha zůstala stávající. Tím se dostávám k otázce b). Výška je správná, ale za uvedených předpokladů ji můžete částečně snížit. Pokud bude výška injektáže, byť jen těsně, nad vodorovnou hydroizolací podlahy, tak v tomto případě není nutný vnitřní hydroizolační nátěr. Je ale pravda, že pokud tento vnitřní hydroizolační nátěr uděláte, částečně snížíte dotaci vlhkosti do nasákavé skladby podlahy, ale i naopak, tj. z neizolované skladby podlahy do zdiva, a to dotací vlhkosti z bočního směru. Zemní vlhkost definitivně zastavuje vodorovná hydroizolace na podkladovém betonu s napojením na chemickou podřezávku zdiva. Pokud byste udělal, dle Vašeho nákresu, kvalitní svislou hydroizolaci z vnitřní strany, nabízelo by se udělat injektáž zdiva o dost blíže k základům. Do doby zhotovení venkovní svislé hydroizolace se zemní vlhkost bude sice přemosťovat z přilehlého neodizolovaného terénu nad chemickou podřezávku, ale chemická podřezávka Systémem AqUaStop Cream bude plnit svoji funkci a ani v tomto případě se neznehodnotí. Po dokončením venkovních prací zdivo vyschne od výšky provedené injektáže.
K otázce c:
Ve Vašem případě se obvykle podkladový beton dělá cca 100 – 200 mm silný a vrchní beton cca 50 – 70 mm.
Nechtěl jsem Vás zahltit dalšími variantami a návrhy změn, ale přece jen jsem další možná řešení zmínil.
Závěr: Na přiloženém obrázkovém řezu, kde jsou zakresleny a popsány jednotlivé vrstvy podlahy a výška injektáže, včetně napojení hydroizolace podlahy s injektáží zdiva, je vše naprosto v pořádku. Ty další úvahy o snižování injektážní linie vycházejí s dotazovaným záměrem, že byste udělal i tu vnitřní svislou hydroizolaci, ale musím říci, že toto není zcela běžné, ale na druhou stranu to není nereálné. Přesto je mé doporučení to, že bych se držel standartního postupu, což by vycházelo z Vámi dodaného nákresu, ale vše za předpokladu, že bude z venkovní strany dodatečně odkopaná zemina s vytvořením svislé hydroizolace. V současné době je neodizolovaný terén výše, než výška chemické podřezávky.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 týdny dní
- last edited 3 týdny dní
- You must login to post comments