Dobrý den, potřeboval bych od vás poradit ohledně hloubky vrtů pro injektáž. Bydlíme ve starším domě (cihla, který je podsklepený a potřebujeme se zbavit vzlínavé vlhkosti. Tloušťka zdiva je 60cm. V jednom místě máme cca 30 cm od zdi studnu. Průměr skruže je 1 m. Dá se v tomto místě postupovat u vrtů, že budou navrtány šikmo ve stejné výšce jako ostatní vrty? Dále bych se chtěl zeptat jestli je zkrácení vrtů o 40 mm dostačující? Obávám se toho , že bych mohl provrtat a narazit do odpadu, který je zasekán do zdi na vnitřní straně zdiva. V jakém rozsahu od vrtu se injektáž dostane? Protože máme podlahu v úrovni okolního terénu.
Děkuji
- Daniel Knopp stáří dotazu 10 měsíců dní
- last edited 10 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
myslím, že Váš dotaz je jasný. Budu Vám odpovídat na Vaše otázky postupně.
Ano, dá se v místě studny vrtat přesně tak, jak popisujete. Jen se snažte udržet u horizontálně šikmých vrtů určitou souběžnost. Souběžnost vrtů se dá „uhlídat“ např. úhloměrem. Boční navedení vrtů do spáry odhaduji pod úhlem 30 – max. 45°, samozřejmě pořád při vodorovnosti ke svislé rovině. Injektážní linie v místě prostorového omezení s bočním vychýlením vrtů bude ve stejné spáře jako vrty bez vyklonění. Vykloněné vrty do boku budou delší oproti vrtům kolmo vedeným a měly by být také dostatečně hluboké, aby se dodrželo doporučeného pokrácení. Hloubku vykloněného vrtu si spočítáte trigonometrickým výpočtem. Druhá možnost je, že jedním zkušebním vrtem, který v požadovaném úhlu provrtáte skrz zdivo, samozřejmě v místě, kde nebude hrozit poškození elektroinstalace, plynu, odpadu, rozvodu vody apod., si hloubku „vykloněného“ vrtu odměříte. Následně si na vrtáku, např. lepicí páskou, uděláte kontrolní místo s požadovaným pokrácením, u kterého se vždy při vrtání zdi zastavíte. Tato „technická pomůcka“ se často používá pro bezchybné zkracování vrtů.
Ano, pokrácení vrtů o 40 mm, než je Vaše tl. zdiva, je v normě, a tak bez pochybení.
Vzdálenost nasycování zdiva aktivními látkami je ovlivněna několika faktory. Zejména hutností/porézností injektovaného materiálu, procentuální vlhkostí a teplotou. Teplota ale pro vzdálenost „doběhu“ není nejvýznamnější veličinou. Teplota může zpomalovat dispergaci, ale vzdálenost doběhu téměř neovlivňuje, tedy „běžná“ teplota.
Cihelné zdivo, a natož maltová spára je prostředí vysoce nasákavé jak pro vodu, tak i pro injektážní krém AquaStop Cream. Procentuální vlhkost neznám, ale celý technologický návod je nastaven tak, aby se clony překryly i v suchém prostředí. To znamená, že když je materiál nasákavý jako je např. ten Váš, ale vlhkost ve zdivu bude nízká, vzdálenost „doběhu“ aktivních látek bude cca mezi 50-70 mm. Při vyšší procentuální vlhkosti ve zdivu může být „doběh“ až 100 mm na každou stranu od vrt. Směr dispergace vzhůru od vrtů se postupně snižuje oproti bočního, spodního a zadního „doběhu“, ale to je průběhová výhoda. Tedy ve Vašem případě úplně není, píšete, že podlaha je ve stejné výšce s terénem, ale „doběh“ hydrofobizace cca 40 mm směrem nahoru je i ve Vašem případě dostačující. Výška hydrofobizace směrem nahoru není obvykle důležitá, důležitá je dispergace do stran pro překrytí clon mezi vrty a často i směrem dolů pro „doběh“, např. k nule podlahy“.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 10 měsíců dní
- last edited 7 měsíců dní
- You must login to post comments