Dobrý den, chci se zeptat ohledně injektáže v řadové zástavbě. Nyní mám připraveno viz foto. Žlutě je vyznačeno kde bude základní beton (pod ním možná tvarovky iglu), na hlavním betonu bude 20 cm polystyrenu a následně podlahové topení a vrchní beton. Červeně je vyznačena výška podlahy sousedícího baráku.
Kde a jak v tomto případě udělat injektáž. A je injektáž funkční i když jsou kameny na nějakou hliněnou mazaninu?
Děkuji
- Slaný stáří dotazu 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Výška pro zhotovení injektážní linie je v podstatě, dle dispozic a podmínek, jasná. Vámi zakreslená červená ryska je výška podlahy souseda. Jelikož neznám skladbu a stav podlahy souseda, nedoporučuji zhotovit injektáž pod jeho nulkou podlahy. Tím se injektážní linie musí provést nad červenou ryskou, případně v místě risky. I to by bylo ve Vašem případě přípustné. Žlutá ryska je výška budoucího podkladového/ základového betonu Vaší podlahy. Na podkladovém betonu bude zhotovena hydroizolační vrstva/ hydroizolační vana. Tím, že jsme ale limitováni výškou podlahy souseda, a to z důvodu, že chemická injektáž zdiva musí být provedena nad výškou jeho podlahy, abychom měli jistotu, že z jeho skladby podlahy nebude moci docházet k přemostění vlhkosti nad chemickou injektáž provedenou ve společné zdi, tak níže jít s injektážní linií nemůžeme. Takže výška injektáže bude vycházet na rozhraní tepelné izolace (dle výšek mezi ryskami a navrženou tl. tepelné izolace) a podlahového topení. V případě, že by to bylo v místech nad tepelnou izolací, doporučoval bych podsypy, podklady o něco malinko navýšit, aby se injektážní linie provedla těsně nad podlahou souseda, ale ve výšce Vaší tepelné izolace, byť v její horní krajní části. Toto se dá vcelku jednoduše odměřovat při jednak dostatečném vybouraní, ale zejména při zhotovování jednotlivých podkladních vrstev podlahy. Chápu ale, že navržené další vrstvy podlahy jsou propočítány do požadované finální výšky. Přesto se snažte injektáž zhotovit ve výšce tepelné izolace, případně na rozhraní s podlahovým topením. Má to svá opodstatnění. Možná, že Vám odpovídám trochu složitěji než je nutné, ale raději vše více upřesňuji. V případě výškového pochybení by bylo veškeré úsilí pak znehodnocené.
Co se týče druhé podstaty dotazu, odpověď je tato. Tyto méně kvalitní maltové výplně/spáry/lože jsou velmi nasákavé pro vodu, a tak i pro snadné prosycení aktivních hydrofobizačních látek obsažených v injektážní emulzi AquaStop Cream. Takže tohoto materiálu se obávat nemusíme. Jen bych ve Vašem druhu zdiva doporučil provést injektáž ve dvou řadách a to takto: navrtání opukového zdiva zhotovte v provedení tzv. „cik cik“. To je ve dvou řadách, v osových vzdálenostech vrtů po 80 mm – max. 100 mm vedle sebe. Druhá injektážní linie bude o 40 – max. 50 mm výš, s posunutím vrtů do strany o 40 mm – 50 mm, takže vrty v horní linii budou vždy na středových vzdálenostech vrtů spodní linie a tím samozřejmě i naopak. Tak se zmaximalizuje pravděpodobnost vytvoření celistvého hydroizolačního bloku v celé tloušťce a délce provedené injektáže, ale i značné výšce. První injektážní linie by měla být ve výšce max.10 mm nad výškou nášlapné vrstvy podlahy souseda z výše popsaných výškových potřeb. Jinak jsem v nedávné době odpovídal vcelku na obdobný dotaz, a tak Vám zde vkládám odkaz pro případné přečtení: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/poradna-sanace-vlhkeho-zdiva/dotaz/injektaz-opuky-a-iglu
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments