Dobry den,
chtěl bych se zeptat, zda se da provádět injektáž zdiva z vnitřní strany domu pres jadrovou omitku. Pokud se nepletu, tak je ti normou stanoveny, že omítka musi byt odstraněna. Mužu se zeptat, z jakého duvodu to je? Bavim se o Jadrove omítce, ktera jeste nebyla nasakla vzlinajici vlkosti a neni nijak poškozena.
Předem děkuji za Váš čas
Hezky den
- stáří dotazu 8 měsíců dní
- last edited 8 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
Ve Vašem dotazu píšete, že budete provádět injektáž zdiva z vnitřní strany domu, a to přes omítku. To není nic neobvyklého a je to samozřejmě možné. Obecné, spíše odborné doporučení, zní, aby při sanaci vlhkých zdí byly odstraněny i omítky, a to s dostatečným přesahem nad viditelné poškození. Poškozenou/znehodnocenou omítkou se myslí ta omítka, která je už nepevná k podkladu, nesoudržná, a zejména omítka, na které se objevují solné výkvěty. Vlhká omítka ještě nemusí být znehodnocená. To je třeba také podotknout. V případě, že se přesto omítky odstraňují „pouze vlhké“, tak i ty se odstraňují s dostatečným přesahem nad horním okrajem viditelné mapy. Pokud je omítka už nenávratně znehodnocená zejména výše popsanými změnami, je třeba tyto omítky odstranit, jelikož jejich zpětný ozdravný proces ani po vyschnutí zdiva neproběhne. Proto se nedá v našem oboru nic jiného doporučovat. Často ale používané mé tvrzení v této provozované poradně je, že nic nebývá absolutní, tedy absolutně. A v tomto případě to platí také. Pokud omítky nezměnily své fyzikálně mechanické vlastnosti a nejsou kontaminovány solemi, což bývá často pouhým okem viditelné, není je třeba za každou cenu odstraňovat. Injektáž zdiva pro zamezení vzlínající vlhkosti Systémem AquaStop Cream můžete zhotovit bez odstranění omítek. Omítky, a to v jakémkoli stavu, nemají vliv na výsledek injektáže, myšleno ale pouze pro vznik bariéry proti vlhkosti ve zdivu. Pozitivní je v tomto případě to, že se i omítky stanou součástí chemické podřezávky. I toto je další fakt a úhel pohledu. Nicméně se musím na závěr tohoto tématu opět vrátit k obecně odbornému doporučení, že omítky by se při sanaci vlhkých zdí odstraňovat měly.
Ale mám tady další doporučení, které ale také není absolutní.
Pokud se jedná o zdivo vyzděné z cihel, bylo by výhodné využít nejbližší průběžnou spáru k podlaze, tedy k místu, kde je třeba vlhkost zastavit. Pokud je Vaše zeď vyzděná z cihel, využijte pro injektáž spáru. A teď jsme u technického problému „jak“, když přece budete vrtat přes omítky. Je to ale vcelku jednoduché. V omítce si zhotovíte svislou drážku až na zdivo do výšky od podlahy cca 100 až 120 mm např. úzkým oškrtem bouracího kladiva, případně majzlíkem. Tím budou viditelné vodorovné spáry a Vy si vyberete tu spáru, která je pro danou situaci výškově nejvýhodnější. Následně si uděláte rysku na omítce v celé délce plánované injektáže. Rysku si vytvoříte stavební brnkačkou, anebo odměřením od podlahy a s přiloženou latí si nakreslíte rysku na omítce a podobně. Případně si svislé drážky udělejte dvě, a to na jednom konci a druhém konci injektážní úsečky. Vybranou spáru si propojíte provázkem, stavební brnkačkou apod. Takto si spolehlivě lokalizujete spáru skrytou pod omítkou, do které se snadno hrot vrtáku zanoří, a to i v případě, kdybyste vrták nasadil o nějaký ten milimetr mimo spáru, jelikož se hrot do měkčí spáry přesto zanoří a vyrovná si svůj směr vrtání. Už a zejména na začátku vrták přiložte nejen na rysku, ale vrták s vrtačkou držte vodorovně. Po zanoření vrtáku do spáry už po pár centimetrech se směr vrtu nezmění a nemůže se vychýlit, což je důležité.
Závěr:
Ano, ve Vašem případě dle Vámi poskytnutých informací můžete provést injektáž Systémem AquaStop Cream přes omítku, bez ohrožení výsledku.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 8 měsíců dní
- last edited 7 měsíců dní
- You must login to post comments