Dobrý den.
Vážený pane Schwarzi, hledal jsem podobný dotaz na poradně, moc úspěšný jsem bohužel nebyl a tak jsem si připravil pár náčrtů a několik dotazů. Díky Vámi precizně zpracovaným podkladům vím, že mě letos čeká spousty vrtání + především aplikace Vašeho bezkonkurenčního přípravku a 95% budu umět díky Vaším návodům a videím udělat. Máme dům z roku 1872, po rekonstrukci vnitřních prostor. Dům jsme s velké části okopali drenáží, bohužel v některých místech to nepomohlo a někde to ani nebylo možné s ohledem na přístup (přitom jsem mimochodem zjistil, že hydroizolace samozřejmě neexistuje). I s ohledem na recenze nejen psaných, ale skutečně vyzkoušených ze strany mých přátel, do jiných vod brázdit nebudu. Nyní k dotazům: pokusil jsem se zakreslit jedeno z problematických míst, viz přílohy. Snažil jsem se zakreslit půdorys, kde je 1.NP (WC, spíž, chodba) a pod nimi 1.PP – sklep (ohraničení čerchovanou čarou). V Pohledu z boku je vidět, že se ve sklepě a spíži nachází okenní otvory – ve spíži se jedná o standardní okno (jestli se nepletu, tak dvoukomorové Eurookno), kdežto ve sklepě je to pouze taková svařená konstrukce se síťovinou, kterou na zimu přiklápím z vnitřku dvěma polystyreny. Nicméně se mi ve spíži (a to opravdu pouze tam) začala dělat poměrně masivní plíseň, především teď v zimním období. Je to takový pruh výšky cca 20cm, znázornil jsem jej v řezu i pohledu obláčkem (podotýkám, že je ve spíži pouze omítka bez obkladu). Pouze z mého naprosto laického názoru to může způsobovat několik faktorů, možná jeden z nich, nebo i kombinace:
– vlhkost prochází sklepním okýnkem a přes strop se dostává do spíže, kde kondenzuje a tvoří plíseň
– absence drenáže v tomto místě nebrání vzlínání od půdní vlhkosti
– schody z terasy „přilepené“ ke zdi vedou vlhkost do konstrukce a cestou nejmenšího odporu (kdy je WC obložené obklady) vzlíná ve spíži
Chtěl bych se tedy zeptat na Váš názor a požádat o:
– návrh aplikace AquaStop Creamu v tomto místě (třeba i vyznačením linie na Pohledu z boku)
– názor a návrh injektáže/izolace sklepních prostor, kdy je zbytek nemožný okopat drenáží (drenáž lze provést pouze asi v 2m úseku od konce schodů z terasy – pak už je tam postavená dílna, ostatní stěny sklepa jsou nepřístupné).
Děkuji za Váš náhled a jsem s pozdravem, M. Halama
- Michal Halama stáří dotazu 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Halamo.
Myslím, že jste mi poskytl dostatek informací pro návrh řešení.
Vždy je třeba postupovat dle nejvyšších pravděpodobností možných příčin, a to i v doplňování sanačních opatření pro zdárné vyřešení daného problému, což je ve Vašem případě vznik plísní ve spíži.
První, co mě napadá, je že příčinou vzniku plísní je prochladnutí stropní konstrukce (podlahy špíže). Tím vzniká rosný bod a tím kondenzace na povrchu omítek u podlahy ve styku se stěnou komory, která může být i částečně zavlhčována vzlínající vlhkostí od zdi, která je i součástí svislé konstrukce sklepení. Vlhké zdivo má větší tepelnou vodivost a tím má tendenci ještě o to více prochladávat. Už ten fakt, že k tomuto vzniku plísní dochází v zimním období, tuto předpokládanou příčinu podporuje. Také popisujete přilehlé schodiště, ze kterého se může přenášet vlhkost do svislé konstrukce, zdiva do inkriminovaného místa. Pokud bychom řešili spíž a tím vznikající plísně, navrhoval bych tento postup. Zhotovit dodatečnou vodorovnou hydroizolaci co nejblíže u podlahy (nulky) ve spíži. Tím vyřešíme případné zvyšování vlhkosti ve zdivu. Už toto řešení můře problém vyřešit, ale neznám výšku terénu vůči stropní konstrukci, a tak mám stále obavu, že toto řešení nemusí být zcela účinné. Pak je ale nutné se zaměřit na kombinaci dodatečné vodorovné hydroizolace a zateplení konstrukce. Tato varianta bude velmi pravděpodobně naprosto účinná pro zamezení vzniku míst, kde se plísně tvoří. Pokud nelze zateplit fasádu a případně alespoň s částečným odkopem i vložit k podúrovňovému obvodovému zdivu extrudovaný polystyren, což asi nelze dle přístupového omezení, je možné v místě v interiéru spíže odstranit omítky, ty i beztak by měly být odstraněny, a to s dostatečným přesahem nad horním okrajem působící plísně, a po provedené injektáži odstraněné omítky nahradit termoizolační omítkou, např. touto: https://www.dek.cz/produkty/detail/1620182420-baumit-thermo-omitka-extra-50l?gclid=Cj0KCQiAi9mPBhCJARIsAHchl1wQniCdDXgIcAROVYbaCLs_JiRos-_nUWrIPQZrI0r2kbWWRUZhbKsaAgzGEALw_wcB .
Pokud zhotovíte tuto kombinaci sanace, tj. chemickou podřezávku zdiva u podlahy s termoizolační omítkou, která nemusí být zaomítaná až ke stropu, řekněme max. do 1 m od podlahy v celé délce zdiva, kde vznikají plísně, jsem přesvědčen, že problém bude definitivně vyřešený. Osobně si myslím, ale neznám všechny okolnosti, že absence drenáže v tomto úseku nevytváří zásadní problém. Drenážní těleso odvádí tlakovou vodu, nikoli vlhkost u základů domu, a tak tato příčina je velmi nepravděpodobná. To okénko, o kterém se ve Vašem dotazu zmiňujete, není také velmi pravděpodobně příčinou vznikajících plísní, jelikož je na zimu zatěsněné polystyrenem, který vytváří dostatečnou tepelnou izolaci v otvoru okénka. Pro kompletní odvlhčení sklepení je nutná místní prohlídka a konzultace, nelze vytvářet jakýsi návrh řešení touto formou. Místní prohlídky také zajišťujeme a tím vypracování návrhu řešení. Tato služba je zpoplatněna, ale myslím si, že je prováděna odborně a cena za tuto službu se pohybuje v řádech pár tisíc korun. Je v tom doprava, odborné posouzení a návrh řešení. U těchto komplikovaných místností si myslím, že je tato služba výhodná, a to i v poměru investice do předpokládaných rozsáhlých sanačních a rekonstrukčních prací. Tyto prohlídky provádí můj otec (731 565 565).
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 roky dní
- You must login to post comments