Dobrý den pane Schwarz. Četl jsem vaši poradnu našel jsem všechno co jsem potřeboval. I vrtání z vnitřní strany obvodového zdiva. Je to všecko logický ale mám dojem, že navrtat roh z jedné díry v rohu je nereálné. Nemáte s tím nějakou zkušenost? Rozhodl jsem se pro váš výrobek, ale čekají mě 4 rohy a rád bych to udělal jednou pro vždy.
děkuji za odpověď.
Jaromír Sykora
- Trumf Sanace stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Sykora. Zde vkládám příčný vodorovný řez zdiva a jeho názorné navrtání včetně popisu postupu navrtání. Pokud nemáte možnost alespoň rohy obvodového zdiva navrtat z venkovních stran, pak opravdu nezbývá nic jiného, než se držet schématického nákresu a jeho popisu.
Text k tomuto schématickému nákresu: stavebník se rozhodl zhotovit injektáž zdiva z vnitřní strany objektu. Na požadovaný výsledek nemá vliv, zda se vrtá z vnitřní anebo z venkovní strany obvodového zdiva. Injektáž zdiva z vnitřní strany má své výhody, ale i nevýhody. Na tomto obrázku je vidět, jak zhotovitel správně vyřešil místa rohů a místo obvodového zdiva s provázaným vnitřním zdivem. Z vodorovného (příčného) řezu zdiva je vidět, že tato místa jsou dostatečně navrtána tzv. vějířkovým provedením. Doporučení: vějířkové navrtání rohu z vnitřní strany je jedinou možností, jak příčný vodorovný řez rohu obvodového zdiva dostatečně zainjektovat. Jeden problém ale přece jen může nastat a to zhotovení dostatečného počtu vrtů, dodržení vzájemných úhlů a jejich rozdílných hloubek. Toto by se dalo vypočítat pro různé tloušťky zdiva matematickým výpočtem – trigonometrií rovinnou. Avšak v praxi je i při správném výpočtu toto nemožné dodržet, jelikož je nesnadné nasazením vrtáku ve vnitřním rohu zdiva udržet přesné úhly atd. Proto v těchto případech, kdy chceme získat jistotu vzniku plně funkční hydroizolace v příčném řezu rohu obvodového zdiva při vrtání z vnitřní strany, je dobré zhotovit ve dvou výškách dva vějířky nad sebou. První je ten, který je ve stejné výšce linie vrtů rovných zdí a druhý vějířek se zhotoví u zdiva s průběžnými spárami o jednu spáru výše a u zdiva bez průběžných spár o 50 mm nad prvním vějířkem. Druhý vějířek pojistí případnou nedostatečně vzniklou hydroizolaci prvního vějířku. Postup dvouvrstvého vějířku řeší problém rizika možného nedostatečného zaizolování rohu, zejména u zdiva s větší tloušťkou. Pro snazší navrtání je výhodné si ve vnitřním rohu zhotovit vysekáním kapsu ve tvaru ,,misky,,. V této vysekané obloukové jamce se Vám budou vrty lépe navádět do bočních směrů, než by tomu bylo z jednoho místa prvního vrtu. Jiné řešení při vrtání z vnitřní strany se opravdu nenabízí. Konec textu.
Zde Vám ještě vkládám link na navrtání zdiva z venkovní strany https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/vodorovne-rezy-navrtani-zdiva/, což asi není ve Vašem případě možné, dle Vašeho dotazu, ale i navrtání rohu obvodového zdiva v kombinaci vnitřního a venkovního vrtání. Jen bych se ještě zmínil o problematice navrtání místa obvodového zdiva, které je provázané se zdivem vnitřním. Tam nastává stejná situace, jako je tomu u rohů obvodového zdiva, ale v tomto případě máte možnost navrtání z jedné a druhé strany, jelikož vnitřní zdivo se zdivem obvodovým svírají úhly dva a tím by se vějířovité otvory ve zdivu měly při správných směrech křížit v místech délky obvodového zdiva, což je vždy délka tloušťky vnitřního zdiva. V tomto místě se nemusí, ale samozřejmě může, provést vějířovité navrtání ve dvou vrstvách.
Závěr: postup pro vnitřní vrtání zdiva a jejich rohů je při dodržení doporučeného postupu navrtání reálné a tím vcelku spolehlivé.
S pozdravem
Jiří Schwarz.
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments