Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu jak postupovat v případě injektáže obvodové zdi 15cm, která je „přilepená“ na sousední dům a jako jedinou jsme ji tedy nemohli podřezat. K této zdi budeme ještě dalších 15cm přizdívat. Jedná se mi především o to, jestli v tomto případě má injektáž smysl, popř. do jaké výšky injektáž provést a na co si dát pozor. Zeď v těchto místech nebyla nijak mokrá, jde spíše o preventivní opatření. Přikládám foto aktuálního stavu (nová deska + původní izolace), oboje nad úrovní terénu.
Děkuji
MD
- MD stáří dotazu 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
přizděná obvodová zeď 150 mm vypadá naprosto suchá a vyplývá to i z Vašeho popisu. Samozřejmě by to definitivně potvrdilo až samotné měření vlhkoměrem. Na fotografii je též patrné, že se pod touto přizdívkou nachází lepenka, která vypadá ještě v dobrém stavu. Ale nikdo samozřejmě nevíme, já tedy určitě ne, jaké je její stáří a kvalita a z toho vyplývající životnost. Obvodová zeď souseda je velmi pravděpodobně také suchá, což je velmi příznivé zjištění. Pokud je totiž Vaše přizdívka „přilepená“ na sousedovu zeď, tedy bez mezery, a byla by v přímém styku, pak by nám to mohlo komplikovat situaci, jelikož by se vlhkost ze sousedovy zdi mohla přenášet k Vám. Vše ale nasvědčuje tomu, že nic takového se neděje a to zejména proto, že zeď souseda budete také suchá.
Tím, že svou obvodovou zeď budete přizdívat další „patnáctkou“ a tuto novou přizděnou zeď jistě založíte na novou hydroizolaci, bude asi opravdu do budoucna jistější, že tu zadní, stávající obvodovou přizdívku z preventivních důvodů zaizolujete, a to v první spáře nad původní hydroizolací. Tak budeme mít do budoucna jistotu, že až dožije původní hydroizolace, převezme tuto roli Systém AquaStop Cream. Pokrácení vrtů u 150 mm zdi doporučuji o 20 mm, než je tl. zdiva. Vrty by bylo výhodné před samotnou krémovou injektáží vypláchnout vodou. Jelikož jste použil mnou nastavený výraz, tedy preventivní injektáž, jistě znáte důvod doporučeného vypláchnutí, a tak není třeba dalších rad.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
děkuji vám za odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, když je spára mezi starou lepenkou a prvním šárem velmi tenká, v některých místech skoro žádná. Při vrtání díry 14mm by tedy mohlo dojít k narušení původní lepenky a cihel nad ní. Vrtat raději do spáry nad první řadu cihel?
Děkuji
MD
- MD odpovězeno 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
v předešlé odpovědi jsem Vám napsal následující. Cituji: „…přizdívku z preventivních důvodů zaizolujete, a to v první spáře nad původní hydroizolací. Tak budeme mít do budoucna jistotu, že až dožije původní hydroizolace, převezme tuto roli Systém AquaStop Cream. …“ Zde byla zodpovězena poslední otázka z Vašeho druhého dotazu. Možná si lze větu vysvětlit dvojím způsobem. Myšleno však bylo zhotovit injektáž ve spáře nad spárou s původní hydroizolací, což je tedy druhá spára nad základem zdi. Ale nic se neděje. Dvakrát měř a jednou vrtej. Trochu jsem si dovolil upravit známé přísloví 🙂. Nicméně si neodpustím stručný výklad, co by se stalo v případě, když byste vrtali do první spáry, kde je uložena původní hydroizolace. Vlastně nic zásadního. Tam, kde by průměr vrtu poškodil původní hydroizolaci, okolí poškozeného místa by bylo prosyceno aktivními látkami zamezujícími vzlínání vlhkosti. Myslím si, že si to lze i myšlenkově vizualizovat. V takovém případě však nemusí probíhat standardní rovnoměrná dispergace. Místa poškozené hydroizolace do sebe mohou vsakovat injektážní krém více než boční směry, to ale nemusí platit vždy. Může to být i naopak, což by nám v tomto případě nevadilo, byť tento rozdíl v nasákavosti nebude velmi pravděpodobně vůbec zásadní. Přesto doporučuji provádět injektáž ne do místa původní hydroizolace, ale nad ní. Pokud to však není výškově přípustné, tak i ve spáře, kde je uložena původní hydroizolace (nejprve byla položena na základ hydroizolace a pak se nanesla první maltová lože/spára pro pokládku první řady cihel) vznikne zcela jistě také spolehlivý a plně funkční hydroizolační pás. Znamená to tedy, že obojí je vlastně správně. Ve Vašem případě bych však dal přednost té první variantě.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments