Dobry den.
Chata je postavena v 60 letech minulého století. Její garaž je ze 2/3 zapuštena do svahu v mytním lese. Vzadní časti v jednou rohu je vždy po déletrvajicim dešti / zaří 2024/ vždy vystoupi mokro do zdi. V rozněrech 1×2 m ale omitka neopada, pouze štuk. Venkovní strana rohu nad zemi na světle vapenocementové omitce /falesný brizolit/ se vytvoří tmavý flek cca 1×1 m včetně vyskytů bilých solných vzorců.Omítka drží. Detonová podlaha garaže je vcelku suchá.
Stavba nosných obvodových zdí 30 cm široka je z voštinových cihel zn. Tyn. V mistech kde zdivo vstupuje do země je tato obvodová zed opatřena vnější přizdivkou z plných cihel a jeji vnitřní čast opatřena svařovanou IPou.
Konstatuji, tak to asi bylo špatně postaveno, a nyní to potřebuje opravit. Prosim o vyjadření. ZAKOUPENIM Vaši technologie a materiálu bude alespoň možné snížit v tomto případe vlhkosti zdiva?
Jaký prosim volit postup praci jiny změněný než uvadí Vaše standartní aplikace.
Předem mnohokrat dekuji. Rad bych to na jaře realizoval.
- Miroslav Lechner stáří dotazu 1 měsíc dní
- last edited 1 měsíc dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
odlupování štuku na omítkách a vystupující solné výkvěty potvrzují, že původní hydroizolace jsou delší dobu dožilé. Jen shodou různých příznivých faktorů není ještě jádro omítky úplně nesoudržné a nepevné. Tyto omítky ale při sanaci musí být s dostatečným přesahem nad horním okrajem viditelného, byť „pouze“ povrchového, poškození odstraněny a nahrazeny omítkami sanačními. To je zásada, která by měla být v těchto případech dodržena.
Nicméně, je však třeba vždy odstranit příčinu, kterou v tomto případě představuje dožilost původních hydroizolací. Podlahy se zdají být suché, a pokud se tedy nerozhodnete pro jejich renovaci, je třeba ve zdech vytvořit dodatečně novou hydroizolaci pro zamezení vzlínající vlhkosti, která s určitostí více či méně zdivo a následně omítky zavlhčuje. Tam, kde se podlaha zanořuje pod úroveň terénu, který je svažitý, je dle Vašeho popisu původní svislá hydroizolace ochráněna cihlovou přizdívkou, pravděpodobně „štorckou“.
Vzhledem k Vašemu dotazu a zejména popisu stavu je třeba zdi injektovat co nejblíže u podlahy, pokud možno do spáry, a tak vznikne vcelku snadno a spolehlivě dodatečná vodorovná hydroizolace ve zdivu. Jestliže dodržíte námi doporučený technologický postup pro Systém AquaStop Cream, zdivo trvale vyschne. Původní poškozené omítky, jak jsem se na začátku zmínil, by měly být odstraněny a nahrazeny omítkami sanačními. Ve Vašem případ by měl být použit ochranný nátěr pod sanační omítky AquaSalt Stop – https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/aquasalt-stop-protisolny-nater/.
V místech, kde se už podlaha zanořuje pod terén, je otázkou, zda zdivo už také není dotované i z bočního směru, jelikož zřejmě i svislá hydroizolace bude minimálně na hraně své životnosti. V tomto případě je třeba tuto část stavby odkopat až na základovou spáru, ochrannou přizdívku odbourat, starou hydroizolaci odstranit a nahradit ji hydroizolací novou, např. bezešvou stěrkovou tixotropní hydroizolaci AquaStop Bitumen 2K – https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/aquastop-bitumen-2k-flex-32-kg-tixotropni-tekuta-hydroizolace/. Na svislé konstrukce je tato stěrka spolehlivější a její aplikace je snadnější v porovnání s tavením asfaltových pásů. Tím bude oběma dvěma směrům dotace vlhkosti do zdiva zamezeno a zdivo začne vysychat. V místech, kde je již podlaha nad úrovní terénu a půdorys stavby je nepodsklepený, odkopání základů není nutné.
Technologický postup není ani ve Vašem případě odlišný od našich standardních doporučení.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 1 měsíc dní
- last edited 1 měsíc dní
- You must login to post comments