Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Dnes objednáte
zítra dodáme
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobry den.
Měl bych dotaz ohledně násl. typu zdiva. Síla zdi je cca 60cm. Jedna se o kámen zděný na jakousi hliněnou, snad jilovou maltu. Na fotce je vidět ve spárach zbytky cementove fasády, může to být matoucí, zděné je to fakt na nějakou mazaninu. Spara je nepravidelna. Vrtat se bude z venku. Svislá hydroizolace nopovkou je hotová. Jaký zvolit postup? Je třeba raději použít aktivator? Je třeba zmenšit rozestupy der třeba na 7cm? Mám držet rovinu co nejlepší rovinu a nevadi, že mi vrt někde “uletí” par cm vedle? Nevadi, že vevnitr(prozatím) zůstanou omítky? Když budu počítat hloubku vrtu, mám počítat čistě zdivo, tedy bez vnitřní omítky? Předem velmi děkuji za odpovědi a přeji příjemný zbytek dne.

Obrázek
  • Olda stáří dotazu 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den.
Z Vašich otázek je zřejmé, že jste si dost informací nastudoval, možná v této poradně, což je u postupu svépomocí nutné. U Vašeho druhu zdiva, které není zcela ideální pro vytvoření dodatečné izolace pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti, a to ani pro mechanické metody podřezávky zdiva, ale pořád platí, že i u tohoto zdiva a jeho skladby se dá Systémem AquaStop Cream zhotovit podřezávka zdiva s velmi spolehlivým výsledkem. Je ale jasné, že skladba Vašeho zdiva vyžaduje spolehlivější a tím rozdílnější postup provedení sanace zdiva/injektáže, než by tomu bylo např. u cihelného zdiva, Ytongu, pískovce, opuky a pod. Navrhoval bych následující postup, kterým dosáhneme maximální účinnosti. Budu odpovídat dle pořadí Vašich otázek. To, že zamýšlíte navrtání zhotovit z venkovní strany u obvodového zdiva, je určitou výhodou pro problematiku bezchybného navrtání rohů a míst délek obvodové zdi v tl. vnitřního zdiva, které je s obvodovým zdivem provázané. Viz tento nákres:

Pokud je spára nepravidelná, ale průběžná, tuto výhodu bych se snažil využít. Injektáž by se prováděla přibližně ve stejné výšce s vodorovnými úseky, které by se injektážními svislicemi propojovaly. Pokud ale spára bude pouze na povrchu a po pár centimetrech se přímka vrtu ocitne v dalším kameni, nedává žádný smysl se těmito povrchovými spárami řídit, či první odhalené kameny obvrtávat. Aktivátor bych doporučil aplikovat do vrtů s technologickou pauzou max. jednoho dne, spíše několika hodin před výplní/injektáží injektážního koncentrátu AquaStop Cream. Při navrtání u Vašeho druhu zdiva je opravdu lepší pro spolehlivý výsledek osové vzdálenosti zkrátit z doporučených osových vzdáleností 100 – 120 mm na 70- max. 80 mm. Přesto je prokázané, že v těchto případech kamenného zdiva je účinnější zhotovit injektážní linie dvě. První ve výšce, která je tou výškově nejvýhodnější a druhou injektážní linii o 50 – 60 mm nad první injektážní linií. Samozřejmě vrty druhé injektážní linie budou na středových vzdálenostech spodní linie. To znamená tzv. navrtání “cik cak”. Dvouřadá injektáž u tohoto druhu zdiva zvyšuje značně pravděpodobnost celistvého nasycení aktivními látkami v celém příčném řezu zdiva bez “hluchých míst” a tím vytvoření spolehlivé clony pro zmezení vzlínající vlhkosti. Je mi jasné, že je to dvojnásobný počet vrtů a dvojnásobná spotřeba injektážního krému a tím nákladů. Nicméně je to pouze doporučení a můžete zhotovit jednořadou injektáž se zkrácenými vzdálenostmi vrtů, kde dojde k navýšení o cca 20% a i pravděpodobnost celistvého uzavření zdiva vtvořením hydrofobní celistvé clony v příčném řezu zdiva se zvyšuje. Jinak se snažte držet vodorovnost injektážní linie, ale drobné odchylky v osových vzdálenostech, rovinnosti linie, náklonech vrtů a souběžnosti vrtů, jsou přípustné. Ale opravdu drobné. Drobné odchylky jsou přípustné v řádech mm (odchylky se dějí v praxi v podstatě vždy, a mohou se pohybovat v mm do max. přípustné odchylky 1 – 2 cm – dle různých faktorů).
Pro výsledek zhotovené injektáže nemají ponechané omítky žádný negativní dopad, ale dle přiložené fotografie bych doporučoval tyto omítky, které mi připadají již částečně znehodnocené, odstranit a nahradit omítkami novými, nejlépe použít následně sanační omítku. Ale doba, kdy se rozhodnete stávající omítky odstranit, je na Vás, protože na injektáž a výsledek, který se bude vytvářet ve zdivu, to vliv mít nebude. Pokud budete počítat spotřebu, zadávejte do kalkulačky pro výpočet spotřeby skutečnou tl. zdiva. Kalkulačka pak odečítá doporučené pokrácení hloubek vrtů. Pokud se ale rozhodnete pro dvouřadou injektáž, výpočet kalkulačky musíte navýšit na dvojnásobek. V případě zkrácení osových vzdáleností vrtů také bude spotřeba v přímé úměře vyšší než výpočet kalkulačky. Ta je nastavena na průměr vrtů 14 mm a osové vzdálenosti 100 mm v jednořadém provedení. Ale myslím, že toto je Vám jasné.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Pan Schwarz, dakujem za komplexne vysvetlenie. Trochu tapam uz len v jednej veci – ak nemam priebeznu sparu a chcem udrzat osovu vzdialenost 70-80mm, budem nuteny obcas vrtat aj cez skalu. Je to spravne? Alebo mam hladat najblizsiu sparu? Z toho co sme zatial vypozorovali sa nase zdivo na sirke 400mm sklada z viacerych skal, co znamena, ze tam kde zacnem vrtat do skaly moze byt po 100 mm omietka alebo dutina.

Dakujem

Polonec

  • Erik Polonec odpovězeno 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý pane Polonec. Cez skalu, myslíte skrz kámen? Předpokládám, že ano, ale jen se chci ujistit, že to takto myslíte.
JS

  • You must to post comments

Ano, skrz kamen.

  • Erik Polonec odpovězeno 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Pokud nebudou kameny vyzděny v jakýchsi vodorovných vrstvách, o kterých jste se ve vašem dotazu zmiňoval, ale situace nakonec bude jiná, pak vrty budou vedeny i skrz kámen. Podle tvaru a jeho velikosti se přímka vrtu v určité hloubce, dle tl. kamene, ocitne ve spojovacím materiálu/maltě. Proto jsem vysvětloval, že obvrtávání lomového kamene ve své podstatě nedává smysl. Fotografie povrchu odhalené zdi to bohužel potvrzuje. Nejedná se o velké bloky, které by byly pokládány na sebe ve vrstvách a kámen by byl opracovaný např. do kvádru, který by byl hluboký na celou tl. zdiva. Vaše zdivo je obvykle zděné, kameny jsou v různých velikostech a tvarech, byly svisle a vodorovně ukládány bez jakékoli systematičnosti či pravidelnosti. V této skladbě zdiva není reálné vyhledávat maltové výplně. Ony se budou také přímkou vrtu protínat. Pokud jsou kameny savé, porézní, tak se i tak aktivní látky budou postupně do jejich struktury vsakovat, ale i do protnutých maltových výplní. Pokud ale kámen bude nesavý (tento kámen ale vlhkost nepřenáší), vrty budou protínat i savá místa zdiva. Pokud by zdivo nebylo porézní a nasákavé, nebylo by vlhké. A z tohoto technologického algoritmu musíme vycházet. Proto u kamenného zdiva, a zejména u Vašeho kamenného zdiva (kamenné zdivo je velmi široký/obecný pojem), doporučuji dvouřadou injektážní linii. U kamenné zdi, která je nenasákavá, ale zemní vlhkost vzlíná maltovými výplněmi, řekl bych, že zkracování osových vzdáleností vrtů je méně účinné než dvouřadá injektážní linie, kterou jsem popsal výše. Kdybych se měl rozhodnout u Vašeho druhu zdiva, zda zhotovit jednu injektážní linii se zkrácenými osovými vzdálenostmi, anebo dvouřadou injektáž, rozhodl bych se pro dvouřadou injektáž. Jsem přesvědčen, že je v těchto případech spolehlivější. Maltové spáry se stáčí dle tvarů kamenů. Jde totiž o to, že přímky dvou linií vrtů protnou více maltových míst, přes které vlhkost vzlíná vzhůru a do kterých se injektážní krém AquaStop Cream bude spolehlivě vsakovat. V těchto místech, která způsobují zamokřování zdiva a omítek, dojde v momentě jejich protnutí vrtem a následně provedené injektáži ke spolehlivému nasycení hydrofobním koncentrátem většiny nasákavých míst v příčném řezu zdiva.
Závěr: jaké vlastně máme u tohoto druhu zdiva možnosti pro vytvoření dodatečné izolace pro zamezení vzlínající vlhkosti?

1) Polyuretanová injektáž je výjimečná, ale pro jiný druh poruchy a to pro zamezení průtoku tlakové vody v lokálním
místě skrz konstrukci, kdy dokáže utěsnit trhlinu např. v železobetonové konstrukci v podzemních podlažích a tunelech a pod, ale do pórů a kapilár nepronikne svým airbag efektem. Viz vysvětlení: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/polyuretanova-injektaz/. Pro zamezení vzlínající vlhkosti je neúčinná.

2) Gelová rubová injektáž: výjimečná metoda pro zhotovení venkovní svislé, ale i vodorovné hydroizolace bez výkopu. Vysvětlení zde: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/gelova-injektaz/. Pro zamezení vzlínající vlhkosti je neúčinná.

3) Kapalné injektáže protečou bez možnosti se zachytit ve zdivu. Nekontrolovatelně protečou nesoudržným zdivem a skončí pod domem, nebo hůře ve spodních vodách. Značným náklonem, který se provádí u kapalných injektáží vždy (mezi 30 – 45 st. náklonu ke svislé rovině, už tímto technologickým postupem vzniká značná nevýhoda pro vznik clony v celém příčném řezu. Pro zamezení vzlínající vlhkosti je to metoda neúčinná.

4) Nerezové plechy do zdiva nenarazíme, budou se deformovat a zdivo neprotnou. Nejvyšší invazivnost ke stavbě. Je to dáno značnými pneumatickými rázy narážecího stroje, který zaráží chromniklovou desku do zdiva, ta si ale musí bez řezu vytlačit zdicí materiál na výšku své tloušťky (několik mm). Pro zamezení vzlínající vlhkosti je to metoda účinná, v tomto druhu zdiva se ale nedá realizovat.

5) Stavební pila tento druh zdiva také nepodřízne. Invazivnost ke stavbě. Pro zamezení vzlínající vlhkosti je tato metoda účinná, v tomto druhu zdiva se ale nedá realizovat.

6) Podřezání zdiva diamantovým lanem je reálné, pokud nenastávají prostorové komplikace a omezení. Nevýhoda: vyšší cena a invazivnost ke stavbě. Pro zamezení vzlínající vlhkosti je tato metoda účinná. Pravděpodobně ji lze Ve Vašem případě realizovat.

7) Bezdrátová elektroosmóza. Bez komentáře.

8) Po mé desetileté osvětě se u krémové injektáže připustilo v odborných kruzích, ale zejména po mnoha letech uběhlé dennodenní praxe, že je tato metoda nejúčinnější ze všech injektážních metod pro zamezení vzlínající vlhkosti u zdiva s vodorovným spárami, které kapalina z gravitačních důvodů nemůže využít. Proč by ale za těchto faktů, poznání a porovnání, měla být krémová injektáž AquaStop Cream méně účinná u zdiva jako je to Vaše? Tedy při porovnávání metod chemické injektáže zdiva. Ano, Vaše zdivo je komplikované, proto je doporučen jiný technologický postup než je např. u cihelného zdiva. Krémová injektáž AquaStop Cream je prokazatelně nejúčinnější metodou a tím i ve Vašem druhu komplikovaného zdiva.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Pan Schwarz,

dakujem za vycerpavajucu odpoved. Zrealizujem dvojradovu kremovu injektaz, vrty povediem cez kamene a dodrzim predpisane rozostupy.

Polonec

  • Erik Polonec odpovězeno 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments
Zobrazuji 6 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

POMÁHÁME DOROVNAT STARTOVNÍ ČÁRU DĚTEM, KTERÉ NEVYRŮSTAJÍ V RODINÁCH

pestalozzi
Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268