Dobrý den. Budu injektovat dům, který jsem zakoupil a tak neznám historii rozvodů vody plynu a odpadů a pod. Vaše metoda se mi líbí, a tak jsem se rozhodl pro injektáž,protože dům je před rekonstrukcí a nechtěl bych se pak vracet. děkuji za odpověď
Karel
- Trumf Sanace stáří dotazu 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Rozumím Vám a tak Vám popíši možnosti pro lokalizaci jmenovaných rozvodů. Nicméně, pokud jsou omítky již nenávratně zdegradované, doporučuji tyto omítky s dostatečným přesahem nad horní okraj map odstranit. Po odstranění omítek, jsou rozvody viditelné, ale dle Vašeho dotazu si myslím, že omítky nejsou asi předmětem sanace.
Proč je zapotřebí lokalizovat kabely a potrubí?
Při injektáži a provádění vrtů v osových vzdálenostech po 80 mm až 100 mm, ale i jiných vzdálenostech, vzniká riziko navrtání nejen elektrických kabelů, ale i rozvodů vody, plynu nebo třeba topného tělesa a plastového potrubí, odpadu. Lokalizovat tedy musíme již před započetím injektážních prací nebo i jiných stavebních úpravách, při kterých by mohlo dojít k poškození a jejich navrtání.
Zde jsou možnosti pro lokalizaci různých rozvodů různými metodami:
Jak lokalizovat el. kabely, rozvody vody a plynu včetně plastového potrubí pod omítkou a ve zdivu?
Elektrické kabely pod omítkou jsou z drtivé většiny uloženy v omítce, resp. na povrchu zdiva a lokalizovat je lze pomocí několika metod a přístrojů. Většina těchto přístrojů nám může garantovat velice dobrou přesnost vyhledání s tolerancí do 0,5 cm, ale jsou i schopné změřit zdivo do hloubky v řádu několika centimetrů. Samozřejmě snadná lokalizace je pro kabely, kterou jsou pod napětím. Tyto kabely a jejich trasy se dají vcelku spolehlivě dohledat indukčním měřícím přístrojem.
Termokamera:
První možností je použití termokamery, kterou nemusíme kupovat, ale je možné si ji zapůjčit. Metoda postupu může být následující: do potrubí napustíme teplou vodu, studenou vodou můžeme napustit také, ale jen v případě, že nepředpokládáme hluboké umístěného potrubí ve zdivu. Následně zapneme termokameru a začneme snímat možné umístění trubek. Termokamera snímá obraz v infračerveném spektru a zaznamenává vyzařovanou tepelnou energii, která se vyobrazí na displeji termokamery. Následně si tužkou označíte místa, kde jste potrubí lokalizovali. Můžete využít i infrateploměr, ale výsledky a přesnost lokalizace nejsou tak přesné jako u termokamery.
Detektor kovů, plastů a kabelů bez napětí:
pro tyto účely vyhledávání jiných rozvodů, než jsou jen kabely pod napětím je vhodný Bosh Wallscaner D-tect 150 SV Professional:
Tato metoda je zatím nejuniverzálnější a spolehlivá varianta detekce. Spolehlivě totiž lokalizuje i materiály, jako jsou roxory, výztuže v betonu, na milimetry přesně lokalizuje železné a neželezné kovy, vedení pod napětím, ale právě i bez napětí, dále dřevěné konstrukce a plastové trubky. Disponuje i digitálním ukazatelem vlastností materiálů, a proto i my tento Wallscaner od výrobce Bosh můžeme doporučit jako nejspolehlivější metodu pro lokalizaci materiálů ve zdivu. Zakoupit ho můžete na https://bosch-shop.cz/. Pokud ale nechcete investovat tolik finančních prostředků do profesionálního nářadí, lze zakoupit i hobby řadu, která je také pro tyto účely dostačující a vcelku přesná.
Na závěr asi poslední doporučení, lokalizace potrubí a el. rozvodů nemusí být vždy 100% přesná, nicméně může zásadně předcházet poškození problematickým míst.
Jedna možná praktická a hlavně jednoduchá rada. pří vrtání, kde předpokládáme rozvody plynu a nejsme schopny je dohledat měřením, tak před vrtáním a zhotovením injektáže vypnout alespoň HUP (hlavní uzávěr plynu).
S přátelským pozdravem
Jiří Švorc – Schwarz ml.
- Trumf Sanace odpovězeno 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments