Dobrý den,
asi před třemi měsíci začala být mokrá zeď uprostřed bytu. Nyní je to mokré až ve výšce kliky u dveří a jde to stále nahoru. Jedná se o cihlový bytový dům, bydlím tam 15 let a nikdy předtím se to nestalo. Únik vody z vodovodního potrubí jsme vyloučili. Pravděpodobně jde tedy o spodní vodu. Jak to zastavit? Vysušit zeď si myslím, že nepomůže, když tam voda pořád nasakuje. Je třeba napřed řešit příčinu, lze použít Vámi nabízenou metodu? Pokud ano, je třeba injektáž do obvodových zdí domu nebo i do té uvnitř bytu? Jaký je správný postup? Děkuji za reakci. Hezký den.
- Monika stáří dotazu 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
vše je jednou či poprvé, takže věta, že se to nikdy předtím nestalo, není nikterak vypovídající. Ale rozumím Vaší myšlence. Informace, že tento stav nastal před třemi měsíci, potvrzuje, že došlo k nějaké zásadní změně. Přesto bych to však u středové zdi pod bytem nepřisuzoval spodní vodě, tedy ne primárně. Vaše bytová jednotka není v suterénu, byť letos je daleko více přívalových dešťů než řekněme v předchozích 10 letech, tudíž je více zemní vlhkosti ve vrstvách hornin, a rovněž tedy i pod domy.
Vysušit zeď opravdu nepředstavuje žádné řešení a v případě neustálé dotace vlhkostí, je to v podstatě nereálné, neefektivní, a tedy zbytečné. Je třeba odhalit skutečnou příčinu. Ta může být různá. Píšete, že jste vyloučili problém ve vodovodním potrubí. Je malinko škoda, že jste mi nenapsali, jakým způsobem jste k tomuto závěru dospěli. Ale tuto informaci budu považovat za jistou.
Také mě napadá, zda pod domem nevede dešťová kanalizace. Tato myšlenka vychází z faktu, že k největšímu zamokřování zdi dochází uprostřed bytu, který, jak předpokládám, se nachází v přízemí budovy a je nepodsklepený. Pokud vede pod domem dešťová kanalizace, bylo by dobré udělat revizi této kanalizace, tj. objednat kamerový průzkum. V případě, že problém nebude ani zde a dojde také k vyloučení možných úniků vody, např. z odpadů koupelny, kuchyně apod., pak je třeba zejména tuto zeď izolovat proti vzlínající vlhkosti. Pokud obvodové zdi nevykazují zvýšenou vlhkost, injektovat je nemusíte. Bylo by ale tak trochu neobvyklé, kdyby ostatní zdi byly suché a pouze vnitřní zeď byla takto silně zamokřována. Obvykle tomu bývá naopak. Tento častý jev platí v případě, že pod zdmi jsou původní, anebo stejně staré vodorovné hydroizolace a nejedná se o lokální havarijní stav jakéhosi zdroje vody. Poslední myšlenkou se stále vracím k té větě, že mapa je už ve výšce kliky dveří a stále se zvyšuje. Toto bývá často v případě trvalého, byť drobného úniku vody. Většinou to nesouvisí se zemní vlhkostí, která pak vzlíná nahoru nezaizolovanými konstrukcemi spodní stavby, ale důvodem bývá havarijní stav v potrubí vody, odpadů anebo kanalizace.
Závěr: Tuto zeď je třeba dodatečně izolovat proti vzlínající vlhkosti až ve chvíli, kdy s určitostí vyloučíte ostatní možné příčiny.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments