Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na možnou příčinu vlhkosti stěny a řešení viz foto. Jedná se o stěnu řadového RD (strana k sousedovi). Dům je neobydlený a vlhkost byla stejná i v létě, když několik týdnů nepršelo a byla horka. Elektrikářským detektorem kovů jsem prověřil jestli není v blízkosti nějaká trubka a nic jsem nenašel, zkontaktoval jsem souseda který svůj dům před časem rekonstruoval a ujistil mne že ve stěně nevede žádná vodovodní trubka ani odpad a tedy by nemělo docházet k ůniku vody ani u něj. Zastavil jsem tedy vodu před i za vodoměrem, a necahl cca 14 dní puštěný odvlhčovač, protože vzhledem k nepřítonosti je to s větráním složité. Nedošlo k žádné změně a vlhkost v místnosti byla cca 45%. Přestal jsem tedy odvlhčovat a vše vypadá i po dalším měsíci stejně (stále zavřený ventil před vodoměrem), vlhkost v nevětrané místosti 55-60%, mapa na zdi se nemění nezvětšuje se ani nezmenšuje. Možná je tmavší ale to je asi jen subjektivní pocit.
Překvapuje mne že se nejdná o klasické mapy na stěně s plísní ale vypadá to na pohled jako dost mokrá omítka, celé prázdniny se to nemění ať zkouším cokoliv.
Před rokem, rokem a půl to bylo vlhké jen v levém spodním rohu (kde na fotce stojí odvlhčovač). přes zimu se dům temperoval na 10 až 15°C.
Rád bych tuto stěnu sanoval vaším systémem ale mám strach, že by mohla být příčina někde jinde než jen vzlínající půdní vlhkost. Vím že dle fotografie se to těžko dá zjistit.
Možna by jste mohli dle zkušeností poratit co vyzkoušet/udělat k odhalení možné příčiny, případne jak sanovat tuto vlkou zeď.
Předem děkuji za odpověď
M.Š.
- Šebela Miroslav stáří dotazu 1 rokem dní
- last edited 1 rokem dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
o zemní vlhkost pod domem, která je ovlivněna úhrny srážek, se zřejmě nejedná. Vzhledem ke všem poskytnutým informacím vylučuji vzlínající vlhkost z důvodu dožilosti vodorovných hydroizolací spodní stavby. Mapa je ostře ohraničena, je lokální a je vizuálně, a tím i velmi pravděpodobně silně zamokřená/vlhká. S vysokou pravděpodobností se bude jednat o příčinu, která nesouvisí přímo s dožilostí vodorovné hydroizolace v tomto místě. Je třeba nejprve vyloučit únik vody u souseda, ale i u Vás. Také mne napadá otázka, co je z druhé strany této společné zdi? Pokud by v blízkosti byla koupelna (např. zatékání z odpadu pod vanou, zatékání vody pod vaničku mezi obkladem a netěsnou hranou vany), WC, kuchyňská linka, kanalizační stoupačka, odpady a rozvody vody vedeny třeba i v podlaze apod., tak příčina bude z 99 % z tohoto místa. Mohl bych s vyšší či nižší pravděpodobností seřadit možné příčiny. Ovšem i zdánlivě zanedbatelné informace anebo souvislosti, které v dotazu nezazněly, mohou být pro určení příčiny zásadní. To, že se mapa již nešíří, ale zůstává stále silně zamokřená, únik vody z vodovodního potrubí je méně pravděpodobný, ale nelze ho bez tlakové zkoušky vyloučit. Také mne ještě napadá, že by se mohlo jednat o defekt v ležaté kanalizaci pod domem. Hydroizolace spodní stavby již nemusí být plně funkční a s přibývajícím tlakem z defektu ležaté kanalizace pod domem se může dešťová, anebo splašková voda skrz netěsné místo v hydroizolaci dostávat nad ni. Pokud přímo v těchto místech nebo v těsné blízkosti je uložena ležatá kanalizace, je třeba udělat kamerový průzkum. Ale jak píšu, i sebemenší drobnost a souvislost může tyto předpoklady podpořit, anebo zcela vyloučit. Nicméně, pokud z Vaší strany domu se zdá, že je vše v pořádku, je třeba se dohodnout se sousedem na prohlídce a tím začít. Pokud to ovšem bude možné. Níže Vám vkládám vyhledávací štítek, který přiřadím také k Vaší otázce. Zde v různých souvislostech odpovídám na dotazy předchozích tazatelů, jež souvisejí právě s určením možných příčin zavlhání zdí. Přečtěte si jednotlivé otázky a s nimi související odpovědi, které by Vám mohly nějakým způsobem se v dané problematice lépe zorientovat, a třeba Vás nějaké mé odpovědi navedou na rychlejší vyhledání příčiny. Zde je odkaz: Příčina zavlhání zdiva
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 1 rokem dní
- last edited 6 měsíců dní
- You must login to post comments