Dobrý den,
při navrtání zdiva (cihla) nám přijde, že zdivo je uvnitř stěny suché. Stěna je hluboká 50 cm a vrtali jsme cca do 20 cm. Prach z cihly je suchý. Je možné že je tento jev normální i při vzlínající vlhkosti, nebo bude nejspíš chyba někde jinde ?
Rozhodli jsme se injektovat kvůli cca 20 cm vysokým mokrým flekům od podlahy pouze v zimním období, starší dům, není zateplen a jedná se pouze o venkovní stěnu na severní straně pokoje.
Moc děkuji
- Roman Chlud stáří dotazu 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
nezateplená severní stěna domu, vlhké mapy pouze v zimním období a odvrtaný materiál z hloubky 200 mm, který se zdá být suchý – tak toto jsou indicie, jež spíše napovídají, že se nebude jednat o vzlínající vlhkost z důvodu dožilosti či absence vodorovné hydroizolace ve zdivu, ale půjde nejspíše o kondenzaci vzdušné vlhkosti v místech rosného bodu na povrchu omítek.
Pokud v době, kdy byly celoplošně v ČR značné úhrny dešťových srážek, což bylo naposledy v září 2024, se tyto mapy neobjevily, je téměř jisté, že předchozí tvrzení je platné. Nicméně, pouze hloubkovým měřením vlhkosti ve zdivu, např. mikrovlnným vlhkoměrem MOIST, by bylo zcela jisté, zda se jedná o vzlínající vlhkost či kondenzaci vzdušné vlhkosti na povrchu omítek. Pokud se bude jednat o kondenzaci, je třeba tuto severní stěnu zateplit. Z venkovní strany bych ji doporučoval zateplit klasickým způsobem, tedy fasádní vatou či polystyrénem, nebo z vnitřní strany termoizolační či klimatickou omítkou. Z vnitřní strany to bude určitě finančně méně nákladné, jelikož by stačilo omítky osekat do výšky 500 mm od podlahy a původní omítky nahradit omítkami zmiňovanými.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 měsíce dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments