Dobrý den,
nalezl jsem vlákno, kde byl obdobný problém řešen, nicméně jsem úplně nedohledal, jak by se měly ideálně práce provádět chronologicky – je mi (jak píšete výše) jasné, že je potřeba z vnější strany domu pod úrovní terénu zřídit hydroizolaci – uvažuji zateplení a následnou nopovou fólii s drenáží (jak je ve Vašem ilustračním obrázku na webu), nicméně v jakém sledu je možné tyto činnosti provádět? Je možné provést nejdříve injektáž, následně betonovat a izolovat podlahu sklepa a až nakonec řešit vnější stranu zdi pod terénem? Nebo je žádoucí jiný časový postup prací?
Dovoluji si přiložit náčrtek, jak si představuji situaci řešit – provádím (viceméně svépomocí) rekonstrukci starého domu – včetně hloubení sklepa, takže budu rád za jakoukoliv radu.
Mockrát děkuji za radu a přeji krásný den, Marek
- Marek Líkař stáří dotazu 10 měsíců dní
- last edited 10 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Marku,
Váš nákres je naprosto v pořádku, a to včetně výšky/místa injektáže a napojení hydroizolace podlahy na ni. I ostatní návrhy řešení, tj. vodorovná a svislá hydroizolace proti vlhkosti, odvodnění základů drenážním systémem a zateplení spodní stavby, jsou v pořádku.
Ptáte se ale na chronologii prací.
1. Výkopovými pracemi můžete zahájit stavební práce.
2. S výkopovými pracemi můžete současně zahájit bourací práce ve sklepení, tj. vybourání a vyhloubení podlahy do požadované hloubky, odstranění omítek apod., ale i tyto práce mohou být zahájeny jako první.
3. Nedoporučuji zhotovit kompletní venkovní práce, včetně zpětného zásypu, a teprve pak provádět navrtání zdiva! Tím nevznikne riziko, že by se poškodila vnější svislá hydroizolace bez možnosti kontroly a případné její opravy.
4. Injektáž může být dokonce provedena dříve, než budou zahájeny výkopové práce.
5. Po vybetonování podkladového betonu/desky doporučuji udělat injektáž a následně zhotovit hydroizolaci podlahy pro vytažení hydroizolační vany přes její výšku.
Toto bych řekl, že jsou základní chronologické zásady při tomto rozsahu rekonstrukce a sanace.
Většina Vámi navržených stavebních prací má krátké technologické pauzy, některé mohou navazovat na sebe bez jakékoli technologické pauzy, jako je např. zhotovení injektáže a navaření hydroizolace podlahy přes její výšku, některé postupy a jejich technologické pauzy se mohou pohybovat v řádech dnů, maximálně týdnů, to bude u betonáží, ale jinak nevidím zásadní prodlevy pro navazování jednotlivých prací.
6. Skladba nové podlahy a chemická podřezávka zdiva mohou být dokonce dokončeny a následně mohou být teprve zahájeny venkovní výkopové práce. U tohoto postupu by se ale vnitřní nové omítky a další finální vnitřní práce měly dokončit až po zhotovení vnější svislé izolace ve výkopu.
Upozornění:
Zejména u výkopových prací by se mělo postupovat v etapách, aby se ohrozila statika domu. Jednodušeji řečeno, nelze odkopat základy celého domu najednou. Tyto etapy ale mohou na sebe navazovat bez časových pauz. Vše je na Vaší koordinaci prací, na počtu pracujících osob, ale myslím, že základní zásady navazujících prací jsem Vám popsal. Ať se Vám vše zdárně podaří.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 10 měsíců dní
- last edited 10 měsíců dní
- You must login to post comments