Dobrý den. Plánuji aplikovat váš výrobek AquaStop Cream na obvodové cihelné zdivo, a to z venkovní strany domu. Vlhké zdi jsou ve vnitřních prostorách do výšky jednoho a půl metru. Je v tomto případě aplikace z venkovní strany dostačující, nebo je zapotřebí pro řádný efekt injektáže navrtat zdi zevnitř? Předem velice děkuji za vaši odpověď.
- Radek stáří dotazu 9 měsíců dní
- last edited 9 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
pokud jsem Váš dotaz správně pochopil, injektáž budete realizovat pouze u obvodového zdiva. Respektive na toto obvodové zdivo směřuje Váš dotaz. Zda vrtáte z venkovní či vnitřní strany zdi, na požadovaný výsledek toto rozhodnutí nemá vliv. To je jako u vnitřní zdi. I ty se obvykle injektují a tam není venek nebo vnitřek, je tam jedna, nebo druhá strana, kterou si vyberu. Prostě si zvolím jednu, či druhou stranu, kde mi to prostorově, nebo výškově více vyhovuje. V některých případech je rozhodnutí pro zvolení strany injektáže prozaičtější – že si například nechci vrtáním poničit povrch jedné strany zdi, jelikož na té straně zdi ještě nejsou v plánu nové omítky apod.
Vrty jsou vždy vedeny na celou tloušťku zdiva s malým pokrácením, a to proto, aby se injektážní krém mohl při výplni vrtů, tj. při injektáži zdiva, o něco „opřít“ a nevytékal na druhé straně otevřeného vrtu. Injektážní krém AquaStop Cream jinak z vodorovně vedeného vrtu samovolně nevytéká. V předešlé větě jsem myslel vytékání injektážní emulze AquaStop Cream z druhé strany vrtu při injektáži, kdy se vrty plní aplikačním zařízením, které vždy vytváří určitý tlak při výplni. Beztlakově to u krémové konzistence nejde, např. naléváním, jako je to možné u kapalných prostředků, kde se ale vrty zhotovují pod značným náklonem, kapalina se nestačí vsáknout do zdicího materiálu v tak krátkém čase injektáže a obvykle většinové množství kapaliny nekontrolovatelně zdivem proteče apod.
Nicméně se vraťme k Vašemu dotazu. Řekli jsme si, že se vrty malinko pokracují vůči tloušťce zdiva. Pokrácení vrtů doporučuji o 20 – max. 40 mm k dané tl. zdiva. Injektážní krém se sice pomalu, ale tím spolehlivě a nezadržitelně vsakuje do okolí vrtů, a tak „doběhne“ i do té nedovrtané zadní části tl. zdiva. Proto ale pokrácení vrtů nesmí být v poměru k tloušťce zdi více než je přípustné. Znám případ i u „profíků“, kde se injektoval historický objekt, tloušťka zdi byla 600 mm a oni vrtali na hloubku 450 mm. To je samozřejmě naprosto špatně a nepřípustné.
Závěr: Jestli budete vrtat obvodové zdivo z venkovní nebo vnitřní strany dle našeho návodu, na požadovaný výsledek toto provedení nebude mít žádný vliv. Zde Vám vložím odkaz na půdorysné nákresy zdí s umístěním vrtů, kde je patrné, že venkovní vrtání obvodového zdiva má výhodu zejména u rohů v porovnání s vrtáním z vnitřní strany. Odkaz: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-injektazni-aplikaci/. Ale při vrtání z vnitřní strany obvodového zdiva je zase výhodou, že nemůžete výškově, např. vůči podlaze, pochybit, pracovník je při práci pod střechou aj. U vrtání z venkovní strany ale není problém si výšku vnitřních podlah jednoduše přenést na venkovní stranu zdi např. měřením v okně, vchodových dveří, hadicovou vodováhou (šlaufkou), kontrolním vrtem apod. Zde Vám vkládám druhý link na bokorysy pro výškové zákonitosti, kterými se musíte řídit při vrtání nejen z venkovní strany, ale i vnitřní strany. Odkaz zde: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-injektazni-aplikaci/. To jsou podmínky a zákonitosti pro zdárný výsledek při vrtání z venkovní i vnitřní strany. Obecně si myslím, že při správném zvolení výšky má vrtání z venkovní strany více výhod. Neděláte si nepořádek v domě, rohy máte možnost spolehlivěji zainjektovat – viz obrázek č. 5 – “Injektáž z venkovní strany z rohu do kříže – důkladnější provedení zainjektovaného rohu“. Dá se dokonce injektovat obvodové, ale i vnitřní zdivo v kombinovaném provedení – viz obr. 6 – „Injektáž obvodového zdiva z vnitřní strany a z venkovní strany“. I z těchto nákresů je zřejmé, že rozhodnutí, jakou stranu zdi si zvolíte pro injektáž, je pouze na Vás. Vrty u Systému AquaStop Cream by měly být vždy ve vodorovném provedení a u cihelného zdiva využívejte průběžné spáry, která bude výškově ta nejvýhodnější. Nevyužití průběžných spár znamená opominutí nabízejících se značných výhod daného druhu zdiva. To na závěr.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
Ilustrace vzniklé hydroizolační clony
a vizuální ukázka korespondující s ilustrací.
- Trumf Sanace odpovězeno 9 měsíců dní
- last edited 7 měsíců dní
- You must login to post comments
Opravdu moc děkuji za rozsáhlou odpověď. Hlavně jsem potřeboval vědět, jestli je v pořádku navrtávat zdi zvenku, i když jsou zdi vlhké zevnitř. Děkuji za vysvětlení a ujištění. Hezký den
- Radek odpovězeno 9 měsíců dní
- last edited 9 měsíců dní
- You must login to post comments
Ano, rozumím. Vlhkost ve zdivu bude určitě stejná, tím je myšleno to, že vlhkost vzlíná z důvodu dožilosti původní vodorovné hydroizolace anebo její absence a tak zemní vlhkost vzlíná v celé tloušťce zdi, ale z důvodu možná menšího proudění vzduchu, možná jiné povrchové úpravy zdiva, anebo obojího dohromady, se vlhkost více projevuje na omítce z vnitřní stany. Ale to není podstatné, pro zvolení si strany, odkud budete realizovat chemickou podřezávku zdiva naším systémem. Ale toto už víte z předešlé odpovědi. Spíš jen už vysvětluji pravděpodobný důvod Vašeho popisu stavu.
S přáním hezkých dnů i Vám. JS
- Trumf Sanace odpovězeno 9 měsíců dní
- last edited 9 měsíců dní
- You must login to post comments