Dobrý den pane Schwarz.
Mám na vás otázku. V domě se nebydlí ani netopí. Je tam poměrně chladno. Do jaké nejnižší teploty lze aplikovat injektážní krém, tak abych nesnížil jeho účinnost?
Měl bych ještě jeden dotaz, v domě je sklep a jsou zde poměrně vysoko spodní vody. Takže ve sklepě je jímka a podlaha je vyspádovaná do ní. Mám tam automatické čerpadlo, které spustí dřív než by voda přetekla jímku. Ale samozřejmě betonová podlaha je stále mokrá i tak a o zdech ani nemluvím. Mě ani tak nevadí, že je ve sklepě jímka s čerpadlem, ale rád bych ten sklep využíval na skladování například brambor atd., takže bych ho rád měl v nějakém rozumném stavu. Do sklepa vede komín, který už nebude využíván, takže bude fungovat, jako větrání a na druhé straně bude větrací trubka ven, takže by zde měl být průvánek. Omítky jsou KO, ty omlátím, ale nevím tedy co s tím dál. Cihly klidně mohu očistit naimpregnovat aby neprášily a nechat je přiznané. Mohl byste mi prosím poradit co s tím? Má smysl injektovat ve sklepě? Přece jen celá stěna musí být vystavena nejen spodní vlhkosti, ale i té ze strany.
Děkuji
- Trumf Sanace stáří dotazu 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Pro aplikaci Systému AquaStop Cream není určující ani tak okolní, zejména venkovní teplota, ale teplota ve zdivu. A ta bývá často jiná. V zimním období je teplota ve zdivu zpravidla vyšší, také může být obvodové zdivo, o kterém je určitě řeč, částečně vyhřívané temperováním z vnitřních prostor, v letním období může být naopak teplota ve zdivu nižší, samozřejmě vše v obecné rovině. Tyto kolísající teploty ve zdivu ale nemají vliv na výsledek. Jen je částečně ovlivněna rychlost vzniku clony. Ale to určitě není to, co by mělo někoho znepokojovat. Ale teplota pod bodem mrazu je již nebezpečná pro výsledek. Vysvětlení: injektážní krém není tak náchylný k přemrznutí a tím k jeho znehodnocení, (bod ztuhnutí zmrnutím krémové konzistence je o mnoho nižší než je bod tuhnutí např. vody, která má bod tuhnutí, jak je všeobecně známo O°C), ale problém je trochu jinde. V momentě, kdy zdivo začne promrzat, což ale nezačne při teplotách, které jsou v nočních hodinách mírně pod bodem mrazu a přes den jsou teploty nad bodem mrazu, ale při delších a větších teplotách pod bodem mrazu. V momentě promrzajícího zdiva (většinou hloubka zdiva začne promrzat od venkovní strany) voda-vlhkost v pórech a kapilárách se začne měnit na krystalky ledu a tím vzniká zábrana pro dispergaci injektážního krému. Vše je ještě složitější, ale myslím, že tento výklad je dostačující. Jednoduše řečeno, zdivo v momentě injektáže, ale i v následujících dnech a někdy i týdnech, kdy se aktivní látky nasycují do zdiva, by nemělo začít zdivo promrzat. K té druhé otázce. Dle Vašeho záměru využití sklepa si myslím, že je rozsah prací rozumný a v podstatě s Vaším návrhem souhlasím. Nejedná se samozřejmě o komplexní sanační opatření, ale tím, že zlepšíte větrání v místnosti, zdivo bude bez omítek a tak může zdivo povrchově rychleji odsychat a dále, že čerpadlem s plovákem hlídáte výšku spodní vody, bude sklepní prostor pro Vaše účely využití vyhovovat. Injektáž ve Vašem případě rozsahu prací sanace sklepního prostoru mi připadá zbytečná, zejména ve sklepě u podlahy obvodového zdiva bez svislé vnější hydroizolace, kde jak správně uvažujete, proniká vlhkost do zdiva, které je pod úrovní neodizolovaného terénu i z bočního směru.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
Zakoupil jsem starsi dům, castecne zrekonstruoval a zacal používat k bydleni. Po kratke době se objevila vlhkost kolem oken a to presto ze pravidelne vetrame, tak jak se ma. Dokonce musíme používat vysousec, a take vlhkost z oken, kde se srazi odstraňovat několikrát denne. Na zaklade toho, ze jsem při rekonstrukci zjistil nad podlahou u nekterych zdi silne narusenou omítku a pod ni castecne rozdrolene cihlove zdivo, které jsem opravil, se domnivam ze na dome je spatna izolace a vlhkost vzlina zdma nahoru klasickym zpusobem. Z vasich navodu je mi jasne co musim udelat, ale potrebuji poradit: predni strana domu je nepodsklepena a podlaha je nad urovni terenu, cca 1m, tzn tam budu provádět sanaci ve vysi cca 10 cm nad podlahou. budu to delat zvenku z duvodu jiz rekonstruovaného interieru. Druha polovina domu v podelne ose je podsklepena. Tzn mam dodrzet tu samou linii, tak aby sanace byla provedena v te same linii, nebo mam podsklepenou cast sanovat opet 10cm nad podlahou sklepa a postupne se sikmo napojit na predni stranu. Dekuji za odpověď A.B.
- Alois Bobek odpovězeno 5 roky dní
- last edited 5 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
V čelní části Vašeho nepodsklepeného domu můžete postupovat přesně tak, jak popisujete. Ta výška 100 mm nad podlahou je max. přípustná, takže využijete první spáru nad podlahou, tj. nad nášlapnou vrstvou stávající podlahy. Jelikož je podlaha značně nad výškou terénu, nejste omezen tloušťkou vrtačky a manipulace s ní a tak využijte první spáru nad nášlapným povrchem podlahy. Kdyby se spára nacházela už ve výšce 10 mm nad podlahou, byla by to samozřejmě nejlépe situovaná spára, ale výšky jsou dané a tak budete postupovat dle skutečné situace, tj. injektáž systémem AquaStop Cream zhotovíte v nejbližší spáře k podlaze, ale to jsme si již v úvodu potvrdili. Injektážní linii u nepodsklepeného půdorysu domu nesmíte zhotovit pod podlahou, kde je vždy zásyp/zemina(!) a jelikož budete vrtat z venkovní strany, bylo by toto pochybení možné.
K té druhé části otázky. U podsklepeného půdorysu domu u obvodového zdiva můžete zhotovit injektáž Systémem AquaStop Cream ve výšce co nejblíže taktéž u podlahy, ale již ve sklepních prostorách. Tento postup je možný za předpokladu, že bude plně funkční vnější svislá hydroizolace obvodového podúrovňového zdiva. Svislá vnější hydroizolace by měla být od výšky terénu do hloubky základové spáry, anebo alespoň pod podlahu suterénu. Pokud by svislá hydroizolace chyběla či byla již nefunkční, bez této svislé hydroizolace je obvodové zdivo pod úrovní terénu dotované i z bočního směru z neodizolované zeminy a tím by zdivo nevysychalo ani kdyby se zhotovila u podlahy dodatečná hydroizolace pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti např. Systémem AquaStop Cream. Touto injektáží se zamezí pronikání vzlínající vlhkosti od základů, ale z bočního směru samozřejmě ne. V případě, že by to byl tento modelový případ, myšleno tak, že by chyběla svislá hydroizolace dle předchozího popisu, linii vrtů můžete zhotovit už v první spáře nad terénem. V této výšce už nemůže docházet k boční dotaci vlhkosti (linie vrtů je nad terénem). Spojení těchto dvou výškově rozdílných injektážních linií se docílí injektážními svislicemi, ale místa těchto svislic jsou bez výkresové dokumentace půdorysu domu 1PP a 1NP složité pro přesné navržení. Pokud je ale polovina v celé délce domu podsklepená a v celé délce je druhá polovina domu nepodsklepená, propojení se zhotoví svislicemi ve štítových zdech a to těsně před vnitřní podélnou zdí ve štítových zdech. Tím se napojí injektážní linie nepodsklepené části domu s podsklepenou částí domu a to výškou svislice od podlahy suterénu (tj. v případě, že by se injektáž zhotovila u podlahy suterénu se svislou vnější hydroizolací anebo s výškou injektážní linie zhotovené v první spáře nad terénem) vždy s výškou injektážní linie nepodsklepeného půdorysu domu. Ještě bych pro úplnost dodal, že vodorovná injektážní linie bude pokračovat i ve štítových zdech a to ve stejné výšce podsklepeného a nepodsklepeného půdorysu domu v čelní a zadní části. Tím se dům zaizoluje v celém svém obvodu a injektážní svislice výškové rozdíly injektáže propojí. Také je na zvážení, zda alespoň nezhotovit injektáž i ve vnitřním zdivu, zejména v 1NP. Otázkou jsou také podlahy, ale ty nejsou asi předmětem sanace. V případě jakýchkoliv nejasností mě můžete zavolat na poradenskou tel. linku 731 565 565, kterou také provozuji.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 roky dní
- You must login to post comments