Dobrý den,
prosím o radu ohledně omítky a štuku na zeď.
Jedná se o cihlovou zeď tloušťky 60cm, která byla dříve štítovou zdí. Později na štítovou stranu byl dostavěn další chlívek, později byl využíván jako garáž. Místnost byla hospodářskou částí domu, kde byly chlévy pro dobytek a koně. Před rekonstrukcí, omítky na zdi byly velmi zpuchřelé s bílými výkvěty.
Jedná se o 1NP, zeď je podříznutá a izolovaná proti vzlínající vlhkosti (cca před 10 lety). Dosud byla zeď omítnuta standardní vápennou omítkou (rekonstrukce před 10 lety), ale soustavně se odlupovala malba. Cca před měsícem jsme provedli sádrovou vyrovnávací stěrku, ale na některých místech (v okolí vypínače) se hned začala odlupovat a na povrchu se později objevily vlhké mapy. Z tohoto důvodu jsme se nakonec rozhodli k důslednější sanaci – momentálně je odstraněna omítka z obou stran zdi.
Na zdi se nacházejí místa se zvýšenou vlhkostí (viz foto s označením, některých oblastí) v různých výškách. Z druhé strany zdi je chodba a koupelna, která je obložena do výšky 2 m.
Zaujala mě sanační klimatická omítka, kterou nabízíte ale nejsem si jist její vhodností, z hlediska pravděpodobného zasolení zdi od zvířat.
Dále mě zajímá kolik bude potřeba omítky při ploše 23,5 m2 a průměrné tloušťce omítky 3,5 cm?
Děkuji
S pozdravem Tkadlčík
- Martin Tkadlčík stáří dotazu 12 měsíců dní
- last edited 12 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Tkadlčíku.
Váš dotaz je zajímavý a to zejména tím, že odvlhčujete bývalé hospodářské prostory, ve kterých byla provedena změna užívání na prostory obytné. U starých budov toto není nic neobvyklého. Součástí historických budovy byly i místnosti určené pro chov hospodářských zvířata to z důvodů nejen obživy, což si dneska už ani nedovedeme představit. Tyto prostory bývají v mnoha případech zajímavé, ať už svým stavebně dispozičním provedení, někdy i použitým materiálem apod. Tyto bývalé hospodářské prostory mají ale jednu stejnou problematiku. Prostory jsou za desetiletí, ve většině případech za staletí, svým využíváním značně kontaminované výkaly hospodářských zvířat. To znamená, že podlahy a zdi se postupně více a víc zasolovaly, ale kontaminace se postupně dostávala i do zeminy v podzákladí těchto prostor. Píšete, že byla provedena podřezávka zdiva, nepíšete, ale jakou metodou. Při pohledu na Vaše fotografie je zdivo cihelné, značně zavlhlé, s vlhkostí velmi pravděpodobně vysokou, nejen co do procentuální vlhkosti, ale také výšky, což je neobvyklé, zejména proto, že byla provedena podřezávka zdiva. Jaká metoda byla použita nepopisujete. Před 10 lety krémové injektáže ještě nebyly v podstatě známé, v té době se masivně injektáže zdiva prováděly kapalnými injektážními přípravky, případně polyuretany. Nicméně, obecně je vnímána podřezávka zdiva, jako mechanická podřezávka, nikoli chemická, předpokládám tedy, že podřezávka zdiva byla provedena mechanicky. Zaráží mě, že na zdi bez omítek nejsou vidět vrty, ale ani lepenka. Pokud byly ale podlahy v rekonstrukci souběžně s podřezávkou zdiva, může být hydroizolace těchto zdí pod výškou vrchního betonu. Přesto je však zarážející, že Vaše zdivo vykazuje tak značnou vlhkost. Neznám však všechny souvislosti, např. o rozsahu a metod předchozích rekonstrukčních prací a tak musím vycházet ze současného stavu. Současný stav je ten, že zdivo je neustále silně vlhké a tudíž soli obsažené ve zdivu mají tendenci vystupovat na jejich povrch a vytvářet solné výkvěty a to i na nově zhotovené povrchy/ vrstvy omítek. Je to samozřejmě důsledek toho, že ve zdivu silně působí vzlínající vlhkost, která na sebe navazuje soli, které jsou vlhkostí/ vodou rozpustné a tak kapilárně putují/ vzlínají vzhůru spolu s vlhkostí. Vlhkost ve zdivu má tendenci se přes povrchy zdí odpařovat a tím, že voda se odpařuje, ale sůl je minerál a ten se neodpaří, vznikají na površích těchto zasolených zdí solné výkvěty. Tuto problematiku solí obsažených v konstrukcích popisuji jednodušší formu, ale myslím si, že pro představu to je dostačující.
Ještě bych se přeci jen se zmínil o Vaší informaci, která zazněla v dotazu a to, že z druhé strany zdi je přilehlá chodba a koupelna. Je třeba, a to zdůrazňuji, vyloučit případné defekty v rozvodech vody a odpadech v této místnosti! Důvody není třeba vysvětlovat.
Ale abych se vrátil k problematice zasolených zdí. Když si představíme, že vlhkost přestane vzlínat a tím zdivo nebude neustále zamokřované, postupně se vlhkost ze zdiva odpaří a zdivo vyschne. Sole už nemohou „putovat“ a tak ani na povrchy, byť zasolených zdí, již nemají velkou možnost prostupovat.
Mé doporučení:
Nejprve doporučuji kvalitně odizolovat tyto vlhké zdi a to například našim systémem AquaStop Cream, který je velmi účinný a to i v těchto silně zavlhlých, ale i zasolených zdí.
Nejlépe před provedením chemické podřezávky/ krémové injektáže Systémem AquaStop Cream doporučuji očistit zdi od zbytků staré malty, nečistot a nepevných částic. A spáry proškrábat do hloubky 10 – 20 mm.
Po provedené injektáži s 14 denní technologickou pauzou zdivo napenetrujte postřikem či nátěrem, ve dvou až třech vrstvách, přípravkem AquSalt Stop. Do poslední vrstvy, ještě ne zcela zaschlého nátěru či postřiku, této protisolné bariéry začněte nanášet klimatickou omítku Klimasan Perlit W v celkové tl. 30 mm. Klimasan Perlit W je německý výrobek s velmi dlouhou tradicí, která získal prestižní ocenění a certifikace zejména v Německu. Klimatická omítka totiž splňuje nejen parametry sanační omítky, ale i omítky termoizolační, ale má další vlastnosti, které nemají žádné jiné omítky pro tuto problematiku, obecně nazývanou, sanace vlhkého zdiva. Více se dozvíte o této zajímavé omítce na tomto odkazu: https://www.klimaticka-omitka.cz/
Závěr:
Nicméně, je vždy třeba mít na paměti, že je třeba odstranit příčiny vlhnutí zdiva. Pokud vyloučíte příčinu z již zmiňované koupelny a provedete kroky, které jsem Vám doporučil, jsem přesvědčený, že takto provedené sanační práce budou mít, k Vaší spokojenosti, trvalý výsledek.
Přeji Vám hezké svátky
S přátelský pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 12 měsíců dní
- last edited 12 měsíců dní
- You must login to post comments
Vážený pane Schwarzi,
děkuji za odpověď.
Je bych doplnil Vaše dotazy ohledně izolace proti vzlínající vodě – ta byla provedena během rekonstrukce metodou podřezání s vložením bitumenové izolace, na fotografiích není vidět, protože je v místě podlahy. Betonová podlaha jed dělána formou izolované vany (bitumenová izolace s hliníkovou folií, napojená na vodorovnou izolaci zdí) ve které je tepelná izolace a litý anhydrit (podlahové topení). Zakrytí, které je vidět na fotografii zakrývá stávající vinylovou podlahu proti poškození.
Rozvody vody a odpadů jsou nové prováděné během rekonstrukce. Vedení studené vody je v pořádku bez úniků, vedení teplé vody budu ještě kontrolovat.
Na první fotografii jsou zcela vpravo nové cihly, které nevykazují jakoukoliv známku vlhkosti (i zbytky omítky mají světle šedou barvu).
Doplňující otázky:
1) izolační nátěr AquaSalt Stop doporučujete provádět metodou mokré do mokrého. Chápu to správně, že nátěr se provádí krátce před nanášením omítky. Jaká je doporučená maximální pauza před nanášením další vrstvy/omítky? Mohu to chápat tak, že pokud nátěr zaschne tak, že není lesklý může se provádět další vrstva?
2) Na webu klimatická omítka máte kromě doporučované Klimasan Perlit W, také Klimasan Perlit S, která slibuje lepší sanační vlastnosti. Můžete je prosím porovnat s ohledem na můj problém?
V e-shopu ji nemáte, takže předpokládám, že pouze na objednávku a musíte ji poptat u dodavatele. Jaká je dodací lhůta Klimasan Perlit S?
- Martin Tkadlčík odpovězeno 12 měsíců dní
- last edited 12 měsíců dní
- You must login to post comments
Pokud je takto zeď izolovaná, dokonce je napojena na vodorovnou hydroizolaci podlahy do hydroizolační vany, pak není důvod se obávat zemní vlhkosti. Tuto informaci jsem v prvním dotazu neobdržel, ale vše jste mi dovysvětlil. V tomto případě se nejprve a odborně zaměřte na revizi odpadů a rozvodů vody. Vodovodní potrubí pod tlakem vody odzkoušejte manometrem, který se nainstaluje na jeho rozvod s následným uzavřením přívodu vody. Po dobu cca 24 hod. nesmí dojít k sebemenšímu odběru vody a samozřejmě ani k otevření hlavního uzávěru. Toto je naprosto spolehlivá zkouška těsnosti v rozvodech vody. Odpady se hůře kontrolují, ale dle dalších informací, je to asi opravdu nejméně pravděpodobné, že by odpady byly příčinou vlhkých zdí. Zatmavená místa zdi mohou být způsobena pravděpodobně solemi, tedy ne svými krystalky, které jsou naopak bílé, ale sůl je hydroskopická a ta na sebe může vázat zvýšenou vzdušnou vlhkost. Jen mě ale mate jedna informace z prvního dotazu. Píšete, že po natažení stěrkové omítky se velmi rychle objevily vlhké mapy a nastalo odlupování. Tento rychlý nepříznivý průběh, hydroskopičnost povrchu zdí, obvykle toto nezpůsobuje. Je tady ale zase jedna informace, která to může vysvětlit. Píšete ale, že sádrová stěrka, a ta na vlhkém podkladu vlhne velmi rychle. Pořád je tady ta otázka koupelny, ale zase to nezapadá do informace o nových a suchých cihlách.
Nicméně, musíme udělat nějaký závěr.
Při vyloučení příčiny z koupelny doporučuji postupovat dle mé první odpovědi, ale již bez chemické podřezávky.
Ano, ve stavebnictví, zejména u betonářských a zednických prací velmi často platí, že vrstvení a nanášení je výhodnější v procesu tzv. „mokrý do mokrého“, výstižněji „vlhké do vlhkého“. U AquaSalt Stop doporučuji ponechat cca jednodenní pauzu mezi jednotlivými nátěry, ale do posledního nátěru či postřiku, ještě nezaschlého, se nanese první vrstva omítky a to jakékoli. Doporučenou a požadovanou tloušťku omítky většinou v jednom kroku nedocílíte a tak se omítky také vrství do požadované tloušťky a roviny a opět je výhodnější, také „vlhké do vlhkého“. Určitě mi rozumíte.
K Vašemu poslednímu dotazu. Jaký Klimasan použít pro Váš případ? Já doporučuji Klimasan Perlit W. Není to z důvodu, že by Klimasan Perlit S nebyl skladem a podobně. Jednoduše, Klimasan Perlit W je pro naše, respektive Vaše potřeby a skutečnosti, dobrá volba. Nevadí mu vlhký podklad, je povrchově suchý a má další velmi zajímavé vlastnosti. Pokud byste požadoval Klimasan S, na objednání Vám ho také dodáme. Cena za jeden pytel je stejná. Cena by se ale musela navýšit o dopravu z Německa. U Klimasanu Perlit W je dopravné 180 Kč a to nezávisle, kolik pytlů si objednáte a kam Vám to dovezeme. Dopravné je v podstatě paušál. Jeden pytel (50 litrů) Klimasanu Perlit W váží 14 kg.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 12 měsíců dní
- last edited 12 měsíců dní
- You must login to post comments
Vážený pane Schwarzi,
Děkuji za doplnění informací.
Jen dovysvětlím poznámku o nových cihlách. Jedná se o prodloužení stávající zdi, napájení na provedeno natupo vzhledem k rozdílným velikostem.
Ještě jednou děkuji za Vaše rady a doporučení.
S pozdravem
Martin Tkadlčík
- Trumf Sanace odpovězeno 12 měsíců dní
- You must login to post comments