Dobrý den, pane Schwarzi, máme problém se vzdušnou vlhkostí ve starším rodinném domě. Tvoří se nám plíseň na zdi a okolo oken. Nejhorší je to v zimním období, ale i tak se snažíme větrat, avšak asi nedostatečně, dočetla jsem se na internetu, že jsou tyto plísně dost nebezpečné lidskému zdraví. Mohl byste nám poradit, jak se nejlépe zbavit plísní, jak snížit vlhkost v domácnosti a jak často větrat?
Moc vám děkuji za ochotu, Krausová
- Trumf Sanace stáří dotazu 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den, paní Krausová.
Při větrání vnitřních prostor se vždy snažíme dosáhnout odvodu vysoké vzdušné vlhkosti z interiéru domu nebo bytu, která má tendenci se během dne akumulovat v obývaných prostorách, zároveň se snažíme dosáhnout obměny vzduchu, který má vysoký obsah oxidu uhličitého. Již je dávno známo, že nedostatečné větrání v konečném důsledku neohrožuje pouze stavební konstrukci, ale hlavně zdraví osob, které v těchto nevětraných místnostech žijí. V podstatě to známe všichni, pokud se zdržujeme v nedostatečně větraných prostorách, dostaví se brzy únava, poruchy soustředěnosti, děti se hůře učí, začne nás bolet hlava, svědět kůže a u alergiků se tyto symptomy ještě násobí. Díky tomu je člověk náchylnější k infekčním chorobám a nemocem.
Vážnější problémy se většinou začínají vyskytovat za 5 až 10 let, a pokud je v nevětraném vzduchu ještě vyšší vzdušná vlhkost, je z bytu ideální prostředí pro vznik plísní a rychlejší šíření bakterií. Správným větráním se veškerá rizika eliminují na minimum. Větrat by se tedy mělo krátce ale za to hodně intenzivně a často. Pro správné vyvětrání je dobré řídit se jednoduchou zásadou, čím větší chladno venku je, tím kratší doba větrání. V letním období můžeme nechat okna otevřená hodinu a více, na jaře aspoň 20 minut, a v zimně okolo 5 – 6 minut. Důležité je, větrat místnosti několikrát za den, ideálně 4 – 5 krát.
Dám jen takový příklad: Člověk potřebuje k dýchání zhruba 25 m3 vzduchu za hodinu, to znamená, že v pokoji o nejběžnějším rozměru 5×4 m je to 52 m3 vzduchu, dva lidi toto množství vydýchají za jednu hodinu, 5 lidí už za pár minut. Pokud tedy vyměníte okna ze těsnější, platí pravidlo, že musíte větrat ještě víc.
Proto bych ještě doporučil zbavit se těchto omítek, a použít náš AquaSan Porosity – vysoce paropropustnou omítku na vlhká zdiva a do vlhkého prostředí, a jak jsem se již zmínil výše, snažit se často a intenzivně větrat. Pokud zdivo vykazuje i kapilárně vzlínající vlhkost, doporučuji zdivo zainjektovat našim AquaStop Creamem, který kapilárně vzlínající vlhkosti zamezí pronikat do nadúrovňové části zdiva.
Ještě přikládám pár bodů, co dále pomáhá ke snížení vlhkosti v domácnosti.
• zavírat dveře do koupelny při sprchování, po sprchování otřít stěny a podlahu a následně vyvětrat
• nesušit mokré prádlo uvnitř bytu, využívat balkon nebo sušárnu; není-li to možné, snažte se sušit prádlo alespoň u otevřeného okna.
• nestavět nábytek k obvodovým zdem budovy – pokud zdivo není úplně suché
• při vaření využívat digestoř s přímým odtahem
Případně zájmu o diagnostiku a návrh řešení se můžete na mne obrátit. Můžete mne kontaktovat telefonicky na čísle 731 565 565, kde poskytuji v pracovních dnech (od 9 – do 16 hod), ale i v sobotu (od 10 – 12 hod) bezplatné poradenství. V případě diagnostiky a návrhu řešení je nutná místní prohlídka, která je ale už zpoplatněna.
S přátelským pozdravem
Jiří Švorc – Schwarz ml.
- Trumf Sanace odpovězeno 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments