Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Dnes objednáte
zítra dodáme
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně injektáže sklepa. Dle Vašich návodů jsme si našli jak postupovat. Jelikož je jedna strana sklepu cca 1m pod úrovní terénu, musíme jít variantou plošné injektáže. Jedná se o 100 let starý rodinný dům, který je postavený na skále. Základy jsou postavené z pískovce. Jelikož musíme zeď navrtávat v celé ploše, nemůže to mít vliv na statiku domu? Síla zdi je 50 cm. Mohl by jste nám prosím ještě doporučit materiál na zadělání děr po naplnění Vašeho přípravku, kdyžse jedná o pískovec? Předem moc děkuji za Vaší odpověď. Hezký den.

Obrázek
  • You must to post comments

Dobrý den,
při plošné krémové injektáži se sice jedná o velký počet vrtů na rozdíl od jednořadé injektáže, jež se obvykle provádí v horizontální linii, avšak vrty u plošného navrtání se neprovádějí na celou tl. zdiva s malým pokrácením, nýbrž na hloubku vrtů dle tabulky, kterou Vám vkládám níže. Ve Vašem případě by vrty v plošném rastru měly být hluboké 100 mm. Oslabení nosnosti zdi, která má 500 mm je i při velkém počtu vrtů a této jejich hloubce je velice malé, jelikož z celkové tl. zdi 500 mm není 400 mm v plošném navrtání dotčené. Nicméně, mé rady a poznatky vycházejí z úrovně mých znalostí a zkušeností, avšak nemohu nést zodpovědnost za provedení a případné následky. Zhotovitel je povinen dodržovat platná zákonná nařízení a předpisy. Pokud máte obavu o statiku domu, je třeba si přizvat statika, který prověří statickou „kondici“ Vašeho objektu a zásahy do ní! Nicméně musím konstatovat, že jsem za svoji více než 30letou praxi nezaznamenal jediný případ, kdy by těmito druhy injektáží a provedením byla ovlivněna statika domu. Pokud dům začal vykazovat statické poruchy, nebylo to způsobeno těmito injektážními postupy v těchto průměrech vrtů a provedením. U objektů, které vykazovaly anebo začaly vykazovat statické poruchy, se obvykle jednalo o nedostatečně pevné základy, nestabilita podloží, přetížení konstrukce s nedostatečně dimenzovanými konstrukčními prvky apod. Dalšími příčinami bývají také často výkopové práce okolo domu, při nichž se nedodržovaly jejich jednotlivé etapy, hloubka výkopu byla pod základy, nejčastěji v obojím, nedostatečně pevný anebo úplně chybějící horní věnec stavby atd.
K té druhé části dotazu: Pokud jste měli na mysli, že po vyprázdnění vrtů od injektážního krému byste vrty chtěli doplnit maltou, v tomto případě použijte běžnou klasickou zdicí maltu. I přes relativně malou hloubku vrtu je však dosti obtížné maltu do vrtu doplnit, ale v tomto případě se dá maltová výplň provést pěchováním. Jestliže jste ale měli na mysli povrchové uzavření vrtů, ideální je použít rychle tuhnoucí cement. Samozřejmě, pokud omítky budou odstraněny, což ve Vašem případě dle fotografií rozhodně doporučuji, vrty se následně zakryjí omítkou novou. Poslední myšlenka, která Vás možná vedla k tomuto poslednímu dotazu, je, co udělat, aby injektážní krém z vrtů nevytékal. Tímto se však není nutné zaobírat, jelikož injektážní krém i z vodorovných vrtů nevytéká.
Závěr: Zde Vám vkládám odkaz na technologický postup a na náležité provedení plošné krémové injektáže Systémem AquaStop Cream. https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-injektazni-aplikaci/#plosna-injektaz-zdiva

Tabulka pro dodržení hloubek vrtů u plošné injektáže

S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

 

  • You must to post comments

Dobrý den pane Schwarzi,

moc Vám děkuji za Vaší odpověď. Ještě jsem se chtěla ujistit v jedné věci. Při studování návodu plošné injektáže jsem se domnívala, že musíme vycházet z tohoto plánku viz obrázky, které máte uveřejněné (nejdou zde již vložit). Obvodové vrty zkrácené o 30 mm, tedy hloubka vrtu 470 mm, následně vnitřní vrty dle tabulky 100 mm. Ve Vaší odpovědi zmiňujete jen vrty 100 mm a proto mě to zarazilo.

Předem děkuji za odpověď

  • You must to post comments

Dobrý den,
ano, obvodové injektážní linie, které ohraničují plošné navrtání zdiva pod úrovní terénu se provádějí tak, jak píšete v druhém dotazu, respektive ne zcela přesně, ale téměř. Zde Vám vkládám část textu, v němž je popsáno ohraničení plošné injektáže zdiva.

Začátek citace – postup vertikální a horizontální injektáže pro ohraničení plošné injektáže
První injektážní linie musí být zhotovena u stropu, nejčastěji v místě, kde terén končí, v max. vzdálenosti cca 50 mm nad terénem. Vrty v této linii musí být provedeny na celou tloušťku zdiva s pokrácením vrtů o cca 30 mm, než je tloušťka zdiva, a v osových vzdálenostech po 100 mm u cihelného zdiva ve spáře, anebo po 80 mm zdiva kamenného, smíšeného a cihelného zdiva při vrtání mimo spáru. Horní linie definitivně zastavuje vzlínající vlhkost v úrovni terénu. Jednořadou krémovou injektáž doporučujeme zhotovit i co nejblíže u podlahy. Obvykle majitelé a zhotovitelé nemají jistotu, zda vlhkost ve zdi pod úrovní terénu je z důvodu nefunkční venkovní svislé hydroizolace, či je zdivo zavlhčované pouze odspodu, anebo z obou směrů. Horizontální injektážní linie u podlahy nám zastaví zemní vlhkost, která vzlíná od základů směrem nahoru. Ta ale za určitých podmínek není zcela nutná. Na bokorysech si to lze představit.
Osové vzdálenosti se zhotoví dle doporučení, stejně jako pro horní linii. Hloubky vrtů u spodní linie se pokracují o cca 50 mm, než je tl. zdiva. Boční uzávěrky/injektážní svislice se provedou ve stranách – levý i pravý kraj izolované plochy s pokrácením vrtů o cca 50 mm, v osových vzdálenostech 80 mm. Tato osová vzdálenost se u svislic doporučuje, protože svislá průběžná spára se ve zdivu nevyskytuje, a tak osová vzdálenost i u cihelného zdiva se provádí stejně jako pro zdivo smíšené. Tyto dvě svislice propojí horní a dolní horizontální injektážní linii. Větší pokrácení vrtů u spodní linie a svislic, než u horní horizontální linie je z důvodu, aby nedošlo k provrtání zdiva skrz, což by mohlo zapříčinit další komplikace. V takto ohraničené ploše se provede plošná injektáž s jiným technologickým postupem, než je tomu u horizontální a vertikální injektáže. Konec citace z podstránky, na kterou jsem Vám v předchozí odpovědi vkládal link.

Nicméně jste se zmiňovala o statice objektu v souvislosti s plošnou injektáží, a tak mne opravdu nenapadlo, že Váš dotaz je směřován na linie, které ohraničují plošné navrtání.
Závěr: Vše i nadále platí z předešlé odpovědi.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

plosna injektazplosna injektaz

 

plosna injektazplosna injektaz

  • You must to post comments
Zobrazuji 3 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

POMÁHÁME DOROVNAT STARTOVNÍ ČÁRU DĚTEM, KTERÉ NEVYRŮSTAJÍ V RODINÁCH

pestalozzi
Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268