Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Dnes objednáte
zítra dodáme
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,

V první řadě, bych chtěl pochválit váš systém odvlhčení zdiva. V roce 2021 jsem část sklepa zvenku po odkopání izoloval Bitumen 2K a ochránil XPS s povrchovým armováním, na XPS ještě dal geotextilii jako kluznou vrstvu pro případné sedání zeminy. Zevnitř sklepa jsem přerušil vzlínání právě AquaStop Cream navrtáním 5 cm nad podlahou.
Výsledek je, že zdi sklepa postupně viditelně vyschly. Dokonce když se mi po pár měsících podařilo rozlít kýbl s vodou, asi 10 cm pruh betonové podlahy u zdi byl viditelně nesmáčivý.

Teď k dotazu. Z různých důvodů jsem izolaci nedodělal a zbyl mi skoro celý 10 l kbelík AquaStop Cream (datum výroby 06/2021, tj. za expirací). Konzistence však bohužel již není krémová, ale připomíná spíše mléčně bílý olej. Lze AquaStop Cream nějak zachránit a dále použít? Nějak ho našlehat, něčím zahustit apod.? Nebo nějaké alternativní využití (např. jako AquaSalt Stop, Aqua Inject Activator nebo případně jako Aqua Stop Protect na sokl)?

Ještě jeden dotaz. Jednu stěnu sklepa nemůžu bohužel zvenku odizolovat od okolní zeminy. Zevnitř je 15 cm cihla a z venku pak 35 cm beton. Bylo by dobrým řešením plošné šachovnicové navrtání stěny do hloubky 15 cm a aplikovat Aqua Stop Cream? Nebo vrtat do hloubky 15+35-4 = 46 cm?

Děkuji za odpověď.

  • Michal Tatarkovič stáří dotazu 4 týdny dní
  • last edited 4 týdny dní
  • You must to post comments

Dobrý den,
injektážní krém AquaStop Cream má minimální dobu expirace 1 rok od data výroby. Jeho stabilita ale bývá delší. U Vás je to však už více než 3 roky, a tak se stalo, že se krémová konzistence změnila na konzistenci kapalnou. Vaše úvahy jsou logické, jelikož, až na tu konzistenci, se v podstatě opravdu jeho účinnost nezměnila. Získání krémové konzistence je totiž při procesu výroby to nejnáročnější, neboť se mísí silně hydrofobní látky silan/siloxany s vodní bází, tedy „protichůdné“ složení, a musí vzniknout krémová konzistence, tento stav musí být pak nějakou dobu stabilní. Po delší době se však stane přesně to, co popisujete. Krém se opět vrátí do primární podoby, tedy do kapalného stavu. Samozřejmě se bavíme o průběhu změny v obalu, nikoli ve zdivu, chcete-li v minerálním prostředí. Právě proto, že jsou vysoce hydrofobní látky smíchány s vodní složkou, dokáže se pak ve zdivu vysoce hydrofobně koncentrovaný injektážní krém šířit/dispergovat, a to i třeba ve zdivu vysoce zavlhlém. Díky složce vody se však dokáže šířit i v úplně suchém prostředí. Výše zmíněné na rozdíl od injektážních kapalin představuje jeho jedinečnost – jednodušeji, ale principiálně vysvětleno. Ve zdivu se hydrofobní látky injektážního krému naváží do jeho kapilárního systému a následně vytvoří dále již nerozpustnou a pevnou vazbu, a tak vznikne trvale vodoodpudivá bariéra. Omlouvám se, že jsem se trochu více rozepsal mimo Váš dotaz.
Co tedy s touto silně hydrofobní kapalinou, kterou byste chtěl ještě využít?
Pro injektáž zdiva už tato kapalná konzistence není výhodná, jelikož je už dávno prokázáno, že kapalné injektáže nedosahují takové účinnosti jako konzistence krémové, a opětovně zahustit již tuto kapalinu nelze. Úvaha o využití hydrofobní kapaliny jako aktivátoru není úplně špatná, ale přesto ji nedoporučuji. AquaStop Inject Activator má přece jen odlišné složení. Pro ochranu omítek před zasolením, kde se používá AquaSalt Stop, to rovněž nemohu doporučit. Tato hydrofobní kapalina by se ale dala použít jako vodoodpudivá impregnace povrchu omítek, případně režného, lícového zdiva nebo betonů, třeba pro Vámi zmíněnou soklovou část fasády. Jen Vám nemohu garantovat, že se nezmění např. odstín a sytost fasádní barvy nebo lesk. Takže doporučuji si pro tyto účely nejprve udělat zkoušku na malé ploše.
Odpověď k druhé části Vaší otázky:
U plošné injektáže se vrty neprovádějí na celou tloušťku zdiva s malým pokrácením jako u liniové injektáže. U plošné injektáže je pokrácení vrtů oproti tloušťce zdiva a rozmístění vrtů dosti odlišné. Ve Vašem případě je celková tl. zdiva 500 mm a u této tloušťky se v plošném rastru hloubky vrtů zhotovují do 100 mm. Zde Vám vkládám odkaz na technologický postup plošné krémové injektáže, kde najdete nejen tabulku doporučených hloubek vrtů pro jednotlivé tloušťky zdiva: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/navod-k-injektazni-aplikaci/#plosna-injektaz-zdiva
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Fotografie s opravdovým příběhem

obrazekspribehem

POMÁHÁME DOROVNAT STARTOVNÍ ČÁRU DĚTEM, KTERÉ NEVYRŮSTAJÍ V RODINÁCH

pestalozzi
Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

VÝDEJNÍ SLKLAD

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy
Otevírací doba: Po - Pá od 7.00 - 15.30 h.

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268