Dobrý den,
poprosím Vás o radu, jak „spojit“ novou omítku porosity s původní omítkou, která je cca od metru/metru a půl. Stavbyvedoucí doporučuje ještě před sanačním štukem natáhnout celou stěnu tenkou vrstvou jádrovou omítkou FASO 20 V. Nevím, jestli je to ideální řešení. Nestačilo by spoj a celou zeď natáhnout štukem? Nebo jak to řešíte vy?
Díky moc za odpověď
- Zdenek Sturm stáří dotazu 2 měsíce dní
- last edited 2 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
nejprve jsem se domníval, že máte na mysli nahození jádrové omítky AquaSan Porosity na původní jádrovou omítku, což není tak časté, ale občas se lze s tímto stavem setkat zejména u historických budov, a to při rekonstrukcích fasád, samozřejmě častěji u výmalby, kdy se zjišťuje původní barevnost, u omítek, kde druhá vrstva jádrové omítky byla s odstupem několika desetiletí nahozena na tu předchozí. Většinou se ale staré omítky při rekonstrukcích oklepají v celé ploše anebo se lokálně vyspravují (dle jejich stavu). U sanace vlhkého zdiva se odstraňují poškozené omítky v dolní části zdí, což předpokládám, že bude i Váš případ. Následně se povrch nových či opravených omítek sjednotí štukem. Ať se dělá postřik, jádrová omítka anebo finální štuková vrstva, platí vždy pravidlo, aby podklad byl zbavený všech nepevných částic, prachu a podobně a byl ještě vlhký anebo zvlhčený vodou. To je sice obecné pravidlo, ale s jistotou ho lze považovat za jedno z nejdůležitějších zednických pravidel vůbec. Před štukováním by měl být povrch nových omítek co nejhladší. U nových omítek se obvykle zhotovují dvě vrstvy štuku, aby byl povrch esteticky přijatelný, jelikož malba „ukáže“ ještě více nedokonalostí povrchu omítky. Z Vašeho dotazu jsem pochopil, že spodní část zdi byla zaomítaná jádrovou omítkou pro vlhké zdivo a pak nad touto omítkou zůstala omítka původní a předpokládám, že tak ještě neznehodnocená. Pokud máte na mysli sjednocení povrchu těchto dvou omítek, je třeba nový štuk dostatečně „roztočit“ do štuku na původní omítce, tzv. do ztracena. Toto je na zručnosti zednického mistra a také zrnitosti nového a původního štuku. Ideální by bylo, kdyby na původní omítce byl štuk odstraněn, např. pomocí zednického škrabáku, a následně se povrch omítek sjednotil jedním typem štuku. Tyto přechody dvou druhů a stáří omítek pak nejsou viditelné. Přiznám se, že tak trochu nerozumím tomu natažení vápenné jádrové omítky na novou omítku a původní omítku. Ale neznám všechny souvislosti a tak je to možná navrženo např. z důvodu značných nerovností na omítce/omítkách. Rozepsal jsem se více, než bylo možná nutné, ale raději Vám poskytnu více informací a zásad pro správné dokončení zednických prací.
Závěr: Pokud by byla stará omítka zbavena štukové vrstvy a celá plocha obou dvou omítek by byla oštukována v jedné, či dvou vrstvách, myslím si, že se docílí požadovaného výsledku.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 měsíce dní
- last edited 2 měsíce dní
- You must login to post comments