Dobrý den,
po rekonstrukci se nám v jedné z místností po cca 2 letech začala objevovat vlhká mapa na zdi z pálených cihel. Uprostřed této příčky došlo k narušení hydroizolace z důvodů vedení trubek od topení a zřejmě následné zaizolování v příčce nebylo perfektní.
Líbí se mi způsob dodatečné izolace Aquastop cream i z důvodu minimálního zásahu do stávajících omítek. Zakoupil jsem Aquastop cream a protože není zeď extrémně vlhká, tak i Injection activator. To i z toho důvodu, že bych nerad dělal zásahy do omítky a aplikaci řešil jenom v nezbytném rozsahu, tj. vyvrtání otvorů pro injektáž. Specifikum stěny je navíc takové, že uprostřed její délky vede odpadní trubka ústící ve vedlejší technické místnosti a navíc v kraji zdi je komín. Proto není možné vyvrtat hloubku díry 26 cm (30 cm tlouštka zdi) v celé délce, ale v těchto “kritických bodech” jenom 10-15 cm.
Bude systém funkční, pokud vrty nebudou v průběžné spáře, ale použiji activator? Bude hydroizolace fungovat i navzdory skutečnosti, že pár vrtů bude kratších?
Děkuji za radu.
- Jiří Malina stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Nejprve k té první otázce. Dle Vašeho popisu je zřejmé, že se jedná o cihelné zdivo, Byla by značná škoda nevyužít tu nejbližší vodorovnou průběžnou spáru u podlahy do které se již dostanete vrtákem ve vodorovném vrtání. Bývá to spára, která se nachází už od 35 mm od podlahy, dle použité vrtačky, jelikož byste ztratil obrovskou výhodu rovnoměrného a tím naprosto spolehlivého šíření aktivních látek injektážního krému AquaStop Cream. Chápu Váš postup a i to, že nebudete odstraňovat omítky. Ve Vašem případě to opravdu není nutné. Dle fotky se nejedná o nenávratně poškozenou omítku, “pouze zavlhlou”. Injektáž se ale můžete i přesto zhotovit do spáry mezi řadami cihel, aniž byste musel omítky odstranit. Úzkým majzlíkem si zhotovíte na obou koncích injektážní úsečky zdiva svislou úzkou drážku v omítce do výšky cca 120 mm od podlahy. Takto si snadno zlokalizujete vodorovné spáry. Tu nevhodnější spáru si propojíte stavební brnkačkou, provázkem a na omítce si tím postupem zhotovíte rysku. Pak budete vrtat v místě rysky a vrták se spolehlivě zanoří do spáry, aniž ji uvidíte, ale rozhodně to poznáte. A to i s tolerancí několika milimetrů vychýlení vrtáku. Jen vrták navádějte vodorovně. Pokud byste vrtal bez lokalizace spáry přes cihly, injektážní emulze se bude dispergovat i v cihle také spolehlivě a to i bez aktivátoru, jelikož pálená i nepálená cihla je vysoce nasákavá pro vodu a tím i pro aktivní látky injektážního krému, ale pokud je cihelné zdivo již vázané, protínáte vrtem nejprve cihlu a následně zadní styčnou spáru. Tím protínáte dva různorodé materiály i když výhodné, ale dispergace vznikajících clon je přeci jen malinko “rozhozená”. Tím, že máme řešení, myslím, že není důvod spáru nevyužít. Co se týče nedovrtaných vrtů je odpověď jednoznačná. Tím, že místě injektáže vede odpad, není jiné řešení, než vrty v místě odpadu dostatečné pokrátit a to tak, abyste odpad neprovrtal. To znamená, že vrt pokrátíte o 30-40 mm nikoliv dle tl. zdiva, ale průměru zasekaného odpadu. V místě zasekaného odpadu vlhkost nevzlíná, je tam plastová trubky, takže žádné riziko pro přenos vlhkosti nehrozí. Toto platí i o komínovém průduchu. Toto vše platí za předpokladu, že se nejedná o havárii odpadu. Tato myšlenka mě napadla v momentě Vašeho popisu umístění odpadu a zároveň se mi zdá, dle fotografie, že vlhká mapa odpovídá místu odpadu. Je to zároveň lokální a dosti zavlhající místo. Pokud je v místech viditelné vlhké mapy opravdu odpad, doporučuji nejprve provést zkoušku těsnosti odpadu!
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments