Dobrý den
Chtěl bych vás poprosit a zeptat se, zda byste nám nemohl poradit ohledně záležitosti s vlhkou zdi u nás doma.
Před rokem jsme začali rekonstruovat část rodinného domu, která byla zanedbávaná nějakých 50 let po bývalých členech, kteří zde bydleli.
V této části byl problém s vlhkostí všude, která byla jak na zdech tak i na podlahách, ne ve všech místnostech se topilo, podlaha byla tvořena pouze beton, pod kterým byla pouze hlína a cihly.
Abychom budoucí vlhkost odstranili, zvolili jsme řešení ztraceného bednění neboli iglu, kde mezi iglu proudí vzduch a mělo by dojít k odvětrávání jak podlahy tak i zdiva.
Sestava podlahy nyní vypadá následovně, vybrali jsme hlínu nějakých 40-50 cm a dále se položilo drcené kamenivo, ztracené bednění iglu, kari síť, beton, ipa, polystyren 15 cm, kari síť, beton.
Omítky se udělaly také nové, kde je perlinka a na tom nová šťuková jemná omítka.
Po dvou týdnech, kdy se udělaly nové omítky se na některých zdech začaly tvořit mapy.
Je třeba říct, že tyto omítky byly stále mokré, nebyly dostatečně vyschlé a zase jsme na ně něco nahodili, takže jsme se nejprve domnívali, že to je velké množství vody, které se použilo na omítky atd. a je třeba počkat až to vyschne. Cihly, které byly na této zdi nebyly pálené cihly ale z většiny vepřovice.Ale mapy se tvoří pokaždé, když začne pršet, takže se nám to úplně nezdá, proto se obracím na vás, zda by v tomto případě pomohla krémová injektáž Aqua stop cream a jaký na to vlhké zdivo máte názor vy.
V příloze zasílám foto mokrého zdiva.
Děkuji za jakoukoliv radu a odpověď
S pozdravem Radim Vok
- Trumf Sanace stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den pane Vok.
Dle Vašeho popisu jste začali sanační práce dobře a poctivě, tím myslím, že zatím vše probíhá smysluplně a není co Vašemu počínání vytknout. Podlahy jsou velmi dobře vyřešeny. Má rada není nikterak složitá, respektive je jednoznačná. Pokud jsem dostal všechny informace o proběhlých sanačních pracích, je jasné, že je potřeba ještě vyřešit zavlhající svislé konstrukce/obvodové zdi, ale nevynechal bych ani zdi vnitřní. To znamená zhotovit dodatečné vodorovné hydroizolace těchto zdí. Provětrávaná podlaha může snížit vlhkost v pod domem, odvede spolehlivě páry, plyny, radon v plynném skupenství, ale nemůže nahradit vodorovnou hydroizolaci pod zdivem. Dle popisu průběhu zamokřování zdiva je jasné, že se jedná o vzlínající vlhkost zapříčiněnou chybějící či nefunkční hydroizolací pod zdivem. Odvětrávaná podlaha sice snižuje vlhkost pod domem, ale většinou to nestačí pro vysušení svislých konstrukcí. U obvodového zdiva se dá zhotovit dodatečná hydroizolace v místě polystyrénu. Tím, že znáte novou skladbu podlahy, tepelná izolace se určitě dá odměřit a výšku přenést na fasádu (pokud obvodové zdivo budete vrtat z venkovní strany). Pokud terén bude níže než výška tepelné izolace uložené v podlaze, je reálné tuto nejvhodnější výšku využít pro injektáž Systémem AquaStop Cream. Vnitřní zdi se už nedají zainjektovat ve výšce tepelné izolace a tak se musí postupovat tak, že se injektážní linie zhotoví co nejblíže finálního povrchu podlahy. Vrty a injektáž zhotovujte vždy vodorovně a v případě, že zdivo má vodorovné spáry, využijte tuto výhodu a to i u nepáleného zdiva. Vyberete tu spáru, do které se dostanete vrtákem a tl. vrtačky vodorovně. Podlaha Vás bude limitovat. Výhodnější načasování sanace vlhkého zdiva by bylo, kdyby se injektáž prováděla v momentě rekonstrukce podlah a před zhotovení nových omítek, ale tím, že omítky nejsou dle přiložených fotografií a stáří znehodnoceny, dají se ještě zachránit. Ve Vašem případě se dá sanace dokončit bez větších komplikací. Návod jak vrtat do spáry přes omítky: na délce jedné zdi si na jejích koncích zhotovíte úzké svislé drážky v omítce až na zdivo od podlahy do výšky cca 120 mm, a tímto jednoduchým způsobem si lokalizujete/odměříte tu nejvhodnější vodorovnou spáru nad podlahou. Na omítce si provázkem, stavební brnkačkou, zhotovíte rysku vybrané spáry a i bez odstranění omítek se bez komplikací vodorovným navedením vrtáku vnoříte do spáry. Tyto svislé drážky snadno zednicky zapravíte, tak jako vrty. Drážky raději udělejte dvěma blízkými řezy vedle sebe, např. diamantovým kotoučem, z důvodu vložené perlinky v omítce. Při použití úzkého majzlíku by Vám perlinka bez prořezu více poničila povrch omítek. Ve vnitřních prostorách můžete při řezu, ale případně i vrtání použít průmyslový vysavač. Dále postupujete dle doporučeného postupu pro Systém AquaStop Cream.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments