Dobrý den,
rád bych se zeptal na radu v následující situaci: Zeď, o kterou jde, je cihelná, 45 cm, podřezaná, ale během letošního podzimu silně zvlhla od podlahy a začala se na ní tvořit plíseň. Místnost je mírně nad terénem a z venkovní strany zateplena 12 cm polystyrenem, který je přetažený asi 40 cm pod úroveň podlahy a tedy i podřezávky. Nopová folie zvenku není. Samotná podlaha je betonová a hydroizolace je zřejmě v pořádku, protože pod linoleem žádná znatelná vlhkost není. Ke zdi byly přisunuty postele a pod nimi úložné boxy, což nepochybně omezilo cirkulaci vzduchu. Vlhkost končila na úrovni matrací. Vzhledem k tomu mě napadají dvě možnosti, odkud se vlhkost mohla objevit:
První možnost je srážení vzdušné vlhkosti, ke kterému v prostoru za nábytkem typicky dochází. Proti ovšem mluví solidní zateplení, venkovní teploty nad nulou a naměřená relativní vlhkost 60% při cca 20 °C. Odpovídající rosný bod je podle wikipedie pro tyto hodnoty 12 °C, což nepředpokládám že se mohlo stát. Navíc při minulých zimách k vlhnutí nedocházelo, minimálně zdaleka ne takovému jako letos, protože jsme si ničeho nevšimli.
Druhá varianta je vzlínání nějakou škvírou v podřezání – speciálně podezřívám místo kde je polystyren nalepen přes spáru podřezávky. V tomto případě by na vině mohlo být mimořádně deštivé počasí v září a na počátku října. Představuji si, že za normálních podmínek zeď stíhá vysychat, ale nyní bylo vody prostě moc a za postelemi se začala hromadit.
Jako řešení bych rád použil váš injektážní gel, pro ujištění, že žádná vlhkost odspodu skutečně nepronikne. Připadá mi to smysluplné, ale neváhejte mi oponovat. Kde však skutečně tápu je případná úprava omítek. V tomto mě napadají hned čtyři alternativy a budu moc rád pokud mi řeknete váš náhled na věc.
– Sanační omítka – umožní stěně lépe dýchat, ale kvůli nábytku mi to nepřipadá jako příliš smysluplné.
– Termoizolační omítka – Pomohla by proti prochládání a tím pádem kondenzaci vodních par.
– Izolace + perlinka – Lze dosáhnout výrazně lepších izolačních vlastností oproti omítce, ale dojde k uzavření omítky pro vlhkost.
– Nic – zdi jsou v dobré kondici a z mechanického hlediska by opravu nepotřebovaly. Možná by stačilo počkat, jestli nepostačí injektáž.
Děkuji za váš čas a budu rád za jakýkoli názor. Pevně doufám, že vaše sanační materiály pomohou.
S pozdravem, AJ
PS: Pokoušel jsem se nahrát fotografii (jpg 1,1 MB a potom png 818 kB), ale nepodařilo se, jen v pravo nahoře obrazovky byla malá cedulka s nápisem „Forbidden“. Nevíte proč se to mohlo stát?
- Aleš Jelínek stáří dotazu 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
s Vašimi postřehy a úvahami plně souhlasím. Vaše předpoklady i úvahy jsou správné. Jedna informace mne ale trochu mate, anebo spíše není zřejmá výška podřezávky. A proto Vás prosím o doplňující informaci. Je to z důvodu této části věty: „…z venkovní strany zateplena 12 cm polystyrenem, který je přetažený asi 40 cm pod úroveň podlahy a tedy i podřezávky. Nopová folie zvenku není“.
A proto tato má otázka na Vás. Podřezávka zdiva je oproti terénu v jaké výšce? Odpověď na můj dotaz mi pošlete opětovným přihlášením na svůj dotaz. S tou fotografií nevím, proč se to mohlo stát, to je dotaz na našeho webmastera, což já učiním. Ale foto mi můžete zatím zaslat na můj email: [email protected]. Děkuji.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 4 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
Děkuji za rychlou odpověď, pokusím se popsat přesněji. Podlaha místnosti je cca 60 cm nad okolním terénem, podřezávka je přesně v úrovni podlahy. Zvenku je polystyren přetažený cca 40 cm pod úroveň podlahy (tedy i podřezávky) a zbývajících cca 20 cm je odvětraný sokl (cetris deska kousek od zdiva s větrací mezírkou v úrovni terénu i u zakládacího profilu polystyrenového obložení). Podřezávka je tedy oproti terénu cca 60 cm vysoko. Nopovou folii jsme k této zdi bohužel nedali kvůli betonovému chodníku, takže předpokládám, že těchto 60 cm až po podřezávku bude dost nasáklých. Fotografie pošlu e-mailem.
Děkuji a přeji pěkný den, AJ
- Aleš Jelínek odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
děkuji za odeslané fotografie. Můj názor/předpoklad je ten, že se jedná o kondenzaci vzdušné vlhkosti.
Toto mé stanovisko je platné pouze za předpokladu, že mechanická podřezávka zdiva byla provedena ve výšce nulky podlahy a je zcela funkční.
1) Fasáda je sice zateplená, ale podlaha, která je ve styku s problematickým místem zdi může být chladnější.
2) Pod postelí se značně snížilo prodění vzduchu.
3) Mapy na omítce dle fotografií zcela nepotvrzují klasickou vlhkost ve zdivu.
Pokud je můj předpoklad správný, klimatická omítka (Klimasan Perlit W) by tento problém definitivně vyřešila. Pakliže byste se rozhodl k tomuto řešení, klimatickou omítku bych naházel od podlahy do výšky cca 500 – 750 mm.
Pro zjištění příčiny vzniklých map lze také využít měřicí techniku. V případě měření bych doporučil změřit povrchovou teplotu omítek termokamerou a případnou vlhkost ve zdivu lze hloubkově změřit mikrovlnným měřákem. Tato měření by Vám jednoznačně určila příčinu.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 4 měsíce dní
- You must login to post comments