Dobrý den, máme téměř 100 let starou chalupu s malým sklepem pod jednou místností. Do sklepa vedou dvoje zděné schody, každé z jedné strany stěny, za níž je jílovitý svah. Izolaci stěn prováděl kdysi dávno původní stavitel a z dosavadních zkušeností pochybuji, že byla provedena kvalitně. Sklep byl vždycky provlhlý a nevyužívaný, v jednom rohu měl malou jímku, do které se kdysi chytala stékající voda a čerpadlem se vyváděla ven. K jímce vedlo několik svodných drážek, u jedněch schodů byly těsně nad zemí vyvrtány otvory, kterými vycházela voda a tekla drážkami do jímky. Ty už ale léta nebyly k ničemu, protože jímka už nebyla nejméně 10 – 15 let zaplavena vodou a čerpadlo bylo zbytečné. Předloni jsem provedla sanační omítku, štuk i nátěr stěn, obložila strop polystyrenem, původní nerovnou cihlovou podlahu jsem překryla hydroizolační stěrkou a zlikvidovala i jímku. Krátce před Vánoci byly větší deště a dírami ve zdi se do sklepa dostala voda, která neměla kudy odejít (ano, vím, že by se hodila právě ta jímka). Po vysušení podlahy byl sklep v pořádku. Minulý týden, po větších deštích, se opět otvory ve zdi „probudily“ a začali propouštět vodu. V hobymarketu mi poradili vodotěsnou pěnu na studny, ale ta správně nechytla, voda totiž protékala dál. Navíc se na úrovni jednoho schodu a těsně u paty druhých schodů objevily malé pramínky vody. Pomohla by injektáž zdiva těsně nad úrovní podlahy sklepa a podél jednotlivých schodů obou schodišť? Obávám se totiž odkopávání celé zdi a vkládání nopové folie (ta v době stavby chalupy určitě nebyla, max. něco jako IPA). Bohužel se mi nedaří přiložit foto průsaků a nákres sklepa.
- Kateřina Takácsová stáří dotazu 9 měsíců dní
- last edited 9 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
toto je klasický případ starých domů, které měly jeden sklípek k potřebám běžného života. Dneska brambory a jablka koupíte v supermarketu i na jaře, máme doma chladničku, „dokonalá“ éčka v potravinách apod. Tím tyto sklípky bývají už méně užitečné. Někdy je to spíše už jen komplikace. Tyto sklípky bývají bez hydroizolací, případně s již dávno dožilými, jsou nejnižšími místnostmi stavby, a tak stahují okolní vodu jako první a obvykle jako jediné. Dlouhodobě se snížily úhrny srážek, ale v poslední době se zdá, že se zase vrací od přírody dostatečný příděl vody zpět, a tak doufám, že toto bude ale vyvážené. Nicméně, to všechno víte a dotaz je jasný. Ano, jímka s přečerpáváním vody byla opravdu neuváženě zrušena, ale naprosto chápu Vaše počínání. Komplexní odizolování tohoto sklípku by bylo velice náročné, a tím samozřejmě nákladné, ale naprosté vysušení tohoto prostoru asi úplně nepožadujete, respektive ne za cenu značných nákladů, kterým se při kompletním odvlhčení nedá „utéci“. Pro uskladnění jablek je to skvělé prostředí a to nemyslím jakkoli ironicky. Popisujete, že Vás trápí natékající voda v pramíncích, která vytéká v lokálních, a tím viditelných míst ze zdi. Tento problém se dá řešit velmi spolehlivou metodou, a to polyuretanovou injektáží. Vložím Vám link na tuto zajímavou metodu, která je vysoce spolehlivá pro zamezení a zatěsnění konstrukce proti průtoku tekoucí vody, což je Váš případ. Dle popisu Vašeho problému by to mohlo být jedno z možných a relativně jednoduchých řešení. Zde je odkaz na zmiňovanou metodu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/polyuretanova-injektaz/
Ano, je mnoho možností, jak Váš problém komplexně vyřešit, ale komplexní sanace Vašeho sklepení je již vysoce sofistikovaná problematika, která se nedá řešit touto formou poradenství. V komplexních návrzích řešení tohoto starého sklepení by se musely brát v úvahu i izolace podlah, možná s navržením nové skladby podlahy, vytvoření nových svislých hydroizolací všech stěn odkopáním a s případným oddrenážováním, tj. u zdí přístupných, zhotovení bezvýkopové vnější svislé hydroizolace u stěn nepřístupných (pod domem), a to např. touto metodou: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/gelova-injektaz/, zhotovení nových omítek, možná spolehlivého a účinnějšího odvětrávání atd…. A to jsem nevyjmenoval zdaleka všechny možnosti sanace, ale i jejich kombinace, které by musely být provedeny v případě tohoto sklípku. Je totiž značný rozdíl v rozsahu a náročnosti prací pro odvlhčení zdiva chemickou, anebo mechanickou podřezávkou, kde je zdivo zamokřované „pouze“ vzlínající vlhkostí od základů, a odvlhčovat místnost, která je pod úrovní terénu, kde zemní vlhkost působí ze všech stran, a dokonce působí i tlaková voda na jeho konstrukce. Jistě mi rozumíte. V případě, že byste se rozhodla pro polyuretanovou injektáž pro zastavení vtékající vody, můžete zavolat na tel. číslo mého syna (731 565 565), který by Vám doporučil firmu, jež má s touto metodou značné zkušenosti.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 9 měsíců dní
- last edited 7 měsíců dní
- You must login to post comments
Moc děkuji za odpověď i čas, který jste mému problému věnoval, o pěně určitě pouvažuji. Prozatím během víkendu přistoupím k nejjednoduššímu a nejrychlejšímu řešení – obnově jímky a instalaci nového čerpadla. Nebyla moc veliká, zhruba krychle o velikosti 40x40x40 cm. Bude mi to poučením do budoucna. Jako další krok pak bude následovat polyuretan. Vždycky si myslím, že jsme na chalupě už všechno pochytili a zajistili, tak mě něco vyvede z omylu.
Přeji krásný zbytek dne.
- Kateřina Takácsová odpovězeno 9 měsíců dní
- last edited 9 měsíců dní
- You must login to post comments