Dobrý den, při hledání řešení našeho problému s vlhkostí jsme narazili na Vaši poradnu, kde zkušeně dokážete poradit, či aspoň nasměrovat.
Bydlíme třetím rokem v řadovém cihlovém domě, který byl postaven pravděpodobně koncem 19. století. Je částečně podsklepen. Letos, když začal odtávat sníh se v chodbě v přízemí začala objevovat vlhkost omítky kolem dvířek komína, která se postupně pomalu zvedala a rozšiřovala i přes ytongem zazděné dveře (zde se vlhkost neprojevuje, což si vysvětlujeme novou omítkou) až ke schodům. V menší míře se vlhkost projevuje i na druhé straně zdi kolem komína. V současné době sahá vlhkost na zdi u schodů nejvýše. Schodiště a část se zazděnými dveřmi jsou nad podsklepenou částí domu. Ve sklepě jsou vidět mokré zdi a sem tam je slyšet i kapka. Zbytek sklepa je relativně suchý, včetně hliněné podlahy, což svědčí o tom, že spodní voda moc vysoko nesahá (už si ho pamatuji i vlhčí).
Nejprve jsme si vlhkost spojovali s vnikem vody do komína, který se před naším nastěhováním dlouho nepoužíval a který jsme nechali zbrousit a nově vyvložkovat, ale uvnitř komína je sucho a vnější plášť na půdě je také suchý. Později jsme vinili spodní vodu, která na stěny pronikla díky komínovému efektu. Referovali jsme situaci s původním majitelem, který si podobnou vlhkost nepamatoval a komín nepoužíval. Snažili jsme se tedy zjistit, kudy vede odpad a voda. Zjistili jsme, že v části u schodů vede pod prahem zazděných dveří rozvod teplé i studené vody. Únik z rozvodu vody jsme se snažili vyloučit odečtem z vodoměru (ale jen v rozmezí 2 hodin, tak jsme nic nezaznamenali). Kudy vede odpad nevíme, ale koupelna se záchodem jsou za protější stěnou chodby, tak si nemyslíme, že by vedla nějaká trubka pod komínem. V koupelně ani na záchodě nemáme šanci vlhkost zjistit kvůli dlažbě a obkladům.
Nepřipomíná Vám naše situace nějaký případ? Pokud se jedná o spodní vodu, je pro nás největší záhadou, proč je největší vlhkost nad jinak suchém sklepem. Budeme rádi za každý Váš postřeh a děkujeme za Váš vzácný čas.
- Pavel Klaus stáří dotazu 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Omlouvám se Vám, že reaguji až teď. Dle Vašeho rozsáhlého popisu se možné příčiny zavlhlého zdiva opravdu zužují. Doporučoval bych tento postup. Nejprve zhotovit poctivou tlakovou zkoušku rozvodů vody pod tlakem vody. Nainstalovat na rozvod vody v domě/koupelně tlakoměr, uzavřít hlavní uzávěr vody, případně podružný uzávěr vody pro daný rozvod vody v koupelně, a po dobu 24 hod. (většinou postačí přes noc) neodebírat vodu. Pokud dojde k poklesu tlaku na nainstalovaném tlakoměru v době zkoušky, je příčina odhalena. Píši to proto, že můj předpoklad příčiny zavlhání zdiva, vzhledem ke všem informacím (komínový průduch je suchý, sklep relativně také, ale v jediném místě se tvoří kapky, v místě zamokřeného zdiva jsou rozvody vody, z druhé strany je koupelna), které jste mi zaslal, je relativně nepatrný, ale neustálý únik vody. Zkouška se dá zhotovit také tak, že na pár minut uzavřete hlavní uzávěr vody a pozorně se díváte na malé kolečko na hlavním vodoměru, která načítá nejmenší hodnoty průtoku vody přes vodoměr. Tím, že potrubí v domě bude pod tlakem, ale již bez ovlivnění tlaku z vodovodního řádu, a neprovedete sebemenší odběr vody a rozvody vody budou vykazovat i malý únik, malé kolečko se po otevření hlavního uzávěru ” poskočením“ pootočí. Pak samozřejmě nastává ten největší problém, a sice únik vody dohledat s co nejmenším rozsahem bouracích prací, ale to je Vám jistě jasné. Pokud by se tato příčina nepotvrdila, je další možná příčina i v odpadech. To je můj v pořadí druhý odhad příčiny. Až v třetím pořadí bych příčinu zamokřování zdiva přisuzoval klasické vzlínající vlhkosti od základů, pravděpodobně v průběžné zdi od sklepení. Vše je ale v oblasti domněnek a hypotéz, ale vždy by se měla hledat příčina se všemi shrnutými indiciemi a podle výše uvedené míry pravděpodobnosti postupovat.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
P.S. Když tak mi sdělte, třeba pouze přes email ([email protected]), jak vše dopadlo.
Jen tak pro zajímavost Vám přikládám fotografie podobného případu. Také vše začalo po zimě, také se první vlhká mapa ukázala pod komínovými dvířky a postupně se vlhkost rozšířila i do přilehlých zdí a samozřejmě i na druhou stranu těchto zdí. Byl tam trvalý, ale drobný únik z rozvodu teplé vody. Výhoda v tomto případě byla, že se jednalo o technickou místnost, která ale nemá keramický obklad, pouze sokl, a tak se dalo místo vcelku snadno odhalit. Jednoduše, kde se vytvořila první drobná mapa a místo si majitel zapamatoval, tam se omítka a zdivo částečně odbouralo a únik vody byl nalezen a náprava už nebyla složitá. Přiložené fotografie jsou cca 2 měsíce po odstraněné havárii a tak vlhké mapy nemají již ostré zaohraničení, tak jako je to na Vašich fotografiích, ale před započetím vysychání byly mapy velmi intenzivní s ohraničením. Ještě poslední myšlenka. Pokud se u Vás mapy ale dále nešíří, únik z rozvodů vody by byl také méně pravděpodobný.
Foto č. 1: místo, kde se našla příčina.
Foto č.2 a č. 3: důsledky dlouhotrvajícího drobného úniku vody
- Trumf Sanace odpovězeno 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments