Dobrý deň. Čítal som niekoľko otázok a odpovedí a nedočítal som sa odpovedi na môj problém.Bývam druhý rok v novostavbe a po prvom roku som si všimol že mi vlhne vnútorná stena pracovne, na druhej strane steny je kúpelňa s plynovým kotlom+komínom,kúpelka je obložená kachličkami.Začala mi vlhnúť stena zo strany pracovne asi v metrovej dĺžke a pred pol rokom som si všimol že mi vlhne aj komín v spodnej časti.Mám kondenzačný kotol.Inštalatér ktoý mi robil vodu odpad a plyn mi povedal že to neni vlhkosť z odpadu kotla,a tlaková skúška dopadla dobre.Hovorí že bude porušená vodorovná izolácia.Je vôbec možné zistiť porušenie izolácie cez betónový poter- karirohož- polystyrén? a až potom je izolácia.Alebo sa musí všetko vysekať z jednej aj druhej strany?Neexistuje neinvazívna metóda ktorá určí miesto porušenia izolácie? Ďakujem za odpoveď Pohronský.
- Pohronský stáří dotazu 8 roky dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Pohronský,
na základě zkušeností a zejména na základě Vámi předaných informací předpokládám, že příčina zavlhání zdiva nebude pravděpodobně! spočívat v porušení vodorovné hydroizolace podlahy. Vše je samozřejmě v úrovni pravděpodobnosti. To, že se vyloučil únik vody z rozvodů topení metodou neklesání tlaku v systému, vyloučila se pouze jedna možná příčina z dalších čtyř možných:
1. Havárie rozvodů vody v podlaze, případně ve stěně – únik vody může být drobný (rosení vody), ale neustálý! a nemusí
se ani načítat na vodoměru.
2. Havárie odpadů v koupelně, byť třeba drobná.
3. Únik vody z topení – vyloučeno tlakovou zkouškou
4. Zatékaní vody za vanu (sprchový kout) při sprchování, pakliže je vana či sprchový kout v blízkosti této zavlhlé
stěny.
5. Porušená vodorovná hydroizolace v podlaze – tato příčina je v málo pravděpodobná už vzhledem ke skladbě podlahy, i
když samozřejmě ani tuto příčinu úplně vyloučit nemohu.
Dále je dům všude suchý, jen v místě koupelny zavlhá společná stěna (příčka). Váš popis a dané podmínky mi ukazují spíše na některou z výše popsaných příčin zavlhání než na porušenou vodorovnou hydroizolaci, jelikož se mi v podobných případech tato domněnka potvrdila. Ve Vašem případě nevím o naprosto spolehlivé neinvazivní metodě zjištění příčiny. Postupoval bych takto: Pokud máte v domě ještě jednu koupelnu, alespoň měsíc bych vůbec nepoužíval tuto koupelnu. Pokud nemáte samostatný uzávěr přívodu vody pro tuto koupelnu, což asi nemáte, nechte ho před koupelnou zhotovit a přívod vody uzavřete. Vůbec nic nevylévejte do odpadů. Třeba křídou si označte současné obrysy vlhkých map v pracovně a po měsíci či dvou se dá situace vcelku „poctivě“ vyhodnotit. Pokud by se jednalo o problém v rozvodech, budou se mapy ztrácet, pokud se o tuto příčinu jednat nebude, zemní vlhkost, i když také kulminuje na základě množstevních úhrnů srážek, ale u vnitřního příčkového zdiva to nemívá zásadní vliv, zdivo vysychat nebude. Pakliže se potvrdí příčina mnou předpokládaná, poté bych nejprve obnažil rozvody vody a odpady. Pokud by se ale naopak potvrdilo pochybení ve vodorovné izolaci podlahy, je na řadě chemická injektáž zdiva Systémem AquaStop Cream.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.
- Trumf Sanace odpovězeno 8 roky dní
- last edited 3 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den, v chladných a zimních měsících se objevují na zdech obývacího pokoje vlhké mapy, které se tvoří zejména za nábytkem a vystupují též v rozích za pohovkou. Jde o starý RD se smíšeným zdivem. Základ je z kamene, potom asi půl metru cihly a potom už jen kotovice až na půdu. V tomto pokoji jsou tři stěny obvodové nezateplené, čtvrtá sousedí s dalším pokojem. Při rekonstrukci tohoto pokoje jsem oklepal omítky do výšky cca 1m nad podlahou, která je tvořena předpokládám dřevěným roštem, deskami a parketami a zdivo pod omítkou se zdá být naprosto suché. Je moje domněnka správná, že vlhkost vzniká vlivem rosného bodu a špatně provětrávanou zdí za nábytkem? Co by v tomto případě mohlo vyřešit náš problém?
Děkuji
- Radek Vendolský odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Dle Vašeho popisu se to jeví tak, jak konstatujete. Pokud tomu tak je, příčina vlhkých map na omítce v zimních měsících je způsobená nedostatečnou tepelným odporem zdiva a jeho vyšší tepelnou vodivostí v kombinaci se snížením prodění vzduchu. Radikálním řešením by bylo objektu zateplit. Ale toto je Vám určitě jasné a tak hledáte pravděpodobně jednodušší řešení, co do rozsahu a tím i nákladů. Tím se nabízí druhé a velmi spolehlivé řešení. Na plochu zdi, kde již máte odstraněné omítky, aplikovat termoizolační omítku např. https://www.dek.cz/produkty/detail/1620182400-baumit-termo-omitka-40l?gclid=CjwKCAiApvebBhAvEiwAe7mHSAiGsno9szSK_-TgOGmgD9XelQbSoon9itpl7V8LBOPTnMtuT9CQ-xoCoZgQAvD_BwE. Rosný bod zanikne. Toto bývá v případech prochladávání konstrukci spolehlivé řešení. Samozřejmě za předpokladu, že zdivo nezavlhá kapilárně vzlínající vlhkostí.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments