Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o izolaci domu z 30 let minulého století. V některých místnostech se mi oloupala částečně omítka. Můj dotaz je zda můžu provést izolaci domu vašim Aguastop cream v základových kamenech z venku. Provádět izolaci ze vnitřku místností nad podlahou se mi zatím nechce. Dům je postaven na asi 1m základových kamenech, nad okolním terénem a potom je vrstva 3 cihel a poté je teprve izolace. Z venku je zateplení polystyrenem, který zakrývá i ty 3 vrsty cihel. Vrtat mezi kameny a cihlami není vhodné z důvodu poničení polystyrenu. Vrtal bych tedy ve spáře pod prvním základovým kamenem od spodku zateplení. Základové kameny jsou asi 35cm široké.Mají se provrtat skrz a co je u starých domů za zakl.kameny? Další řada nebo již hlína?. Nebude to vadit na statiku domu? A pomůže to izolaci domu? Moc Vám děkuji za odpověď.
Jaromír REJL
- Jaromír REJL stáří dotazu 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Rejle.
Vaše část otázky „a co je u starých domů za zákl. kameny?“ je podstata mé odpovědi. Dle Vašeho popisu výšky kamenné podezdívky, následných tří vrstev cihel, na kterých je položena původní hydroizolace a pravděpodobně pokračující cihelné vrstvy/cihlová zeď, je zřejmé, že vodorovná hydroizolace ve zdivu je ve výšce skladby podlahy, pravděpodobně součástí hydroizolace podlahy, tj. na podkladovém betonu vnitřních podlah. Když si spočítáme výšku tří šár cihel, velmi pravděpodobně podkladový beton podlah, který ještě není izolovaný proti vlhkosti, by byl výše než Vámi zamýšlená výška injektážní linie, byť v horní části kamenné podezdívky. Ve Vašem případě by se jednalo o výškové pochybení. Injektáž, kterou byste chtěl provést do kamenné podezdívky by byla pod vnitřní podlahou. Co je podlahou přesně nemohu vědět, ale pokud se jedná o podlahy původní, velmi pravděpodobně pod podlahou bude škvárový zásyp/ zemina. Obojí bude obsahovat zemní vlhkost. Tento přilehlý zásyp a přibetonovaná podlaha k podezdívce bude přenášet zemní vlhkost do svislých konstrukcí, tj. do obvodového zdiva, ale i vnitřních zdí, jelikož jsou vodorovné hydroizolace, dle Vašeho popisu a stavu vnitřních omítek, již nefunkční, a nejen ve zdivu, ale pravděpodobně i v podlahách. Pokud ale podlahy nejsou předmětem rekonstrukce, nebudou vybourány, není jiné řešení než zhotovit injektážní linii v první spáře nad podlahou. Této výšce jste se z pochopitelných a Vámi popsaných důvodů chtěl vyhnout, ale jinou výšku pro vytvoření dodatečné hydroizolace pro zamezení vzlínající vlhkosti ve zdivu, bez vybourání podlah, Vám nemůžu doporučit. Toto pravidlo platí nejen pro chemickou injektáž zdiva, ale pro všechny mechanické metody. Je to výškové pravidlo všech dodatečně prováděných vodorovných hydroizolací spodní stavby. Pokud byste se chtěl ještě doplňkově na něco zeptat, přihlaste se přes Váš nadpis Vašeho dotazu k mé odpovědi. U mé odpovědi uvidíte červené tlačítko „vložte dotaz“, kde mi můžete zaslat doplňující informace.
Pokud si klikněte na připojené štítky pod Vaším dotazem, budou se Vám nabízet obdobná témata, která jsem před Vámi zpracovával.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments