Dobrý den,
je možné sanovat z interiéru pohledovou cihlovou zeď aniž by byly následně vidět injektážové vrty a zátky? Jak nejlépe postupovat a pojaké technologické pauze, do jaké hloubky s vyčištěním a renovací spár?
Jaké doporučujete rozestupy v případě plošné injektáže, prostupuje-li vlhkost i z boku?
Děkuji
- Radim stáří dotazu 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
U přiznaného, pohledového zdiva, není po provedené krémové injektáži problém zhotovit retuš vrtů, které budou provedeny ve spáře. Po proběhlé dispergaci injektážní výplně do okolí vrtů, zátku zasunete ještě hlouběji a provedete opravu v místě vrtů ve spáře stejnou spárovací hmotou, jaká byla použita v předchozím vyspárování. U Vás je to možná ve fázi, že je zdivo ještě nevyspárované a před kompletní renovací pohledového zdiva budete provádět injektáž. Pokud tomu tak je, spáry vyškrábejte do hloubky max. 20 mm. Ideální na vyškrábání spár je tesařská kramle, jelikož se dobře drží a konce mají konický tvar. Pak provedete injektáž ve spáře a po technologické pauze cca 14 dní zátky zasunete do hloubky vyškrábané spáry. Následně již můžete zhotovit kompletní vyplnění spár, pro Vás vhodnou spárovací směsí, v celé ploše pohledového zdiva. Možná by bylo vhodné přiznané a zrenované zdivo povrchově ještě ošetřit hydrofobním zpevňujícím nátěrem. Nejprve je ale nutné přiznané cihly povrchově očistit. Zde Vám vkládám odkaz na možné finální povrchové ošetření: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/wp-content/uploads/2021/08/TL-AquaStop-SanFix-rev0.pdf
K té poslední Vaší otázce.
Na tuto otázku je velmi ošidné dát jednoznačnou odpověď, jelikož se dá postupovat vícero sanačními postupy a ne všechny jsou proveditelné anebo jsou nákladově nepřijatelné. Popíši Vám dva nejspolehlivější postupy. Pokud byste mohl z venkovní strany zhotovit odkopání zeminy až na základovou spáru, zdivo očistit a na připravený podklad natáhnout, případně natavit svislou hydroizolaci, byl by to nejspolehlivější a stavebně „nejčistější“ postup. Pokud ale zdivo pod úrovní terénu není přístupné z venkovní strany, plnohodnotně tuto svislou hydroizolaci nahradí gelová rubová injektáž, která by se provedla z vnitřní strany v šachovnicovém rastru . Posílám Vám odkaz na tuto zajímavou injektážní technologii viz. https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/gelova-injektaz/. V případě že vytvoříte svislou hydroizolaci odkopem či gelovou rubovou injektáží, je ale potřeba si uvědomit, že tato svislá hydroizolace zamezí pronikání vlhkosti z bočního směru. Ale zemní vlhkost působí i od základu směrem nahoru. Takže, aby zdivo bylo zcela odizolované od zemní vlhkosti musí se provést, nejlépe před anebo současně, krémová injektáž v první vrtatelné spáře nad podlahou a svislou hydroizolaci z vnější strany stavebního dílce min. od výšky terénu do hloubky základové spáry. V tomto případě bude Vaše obvodové zdivo pod úrovní terénu od všech působících směrů vlhkosti izolované.
S přátelský pozdravem
Jiří Schwarz
AquaStop SanFix® je vhodný přípravek pro tyto prostory
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobry den chtelbych poradit injektazi zdiva jde ostarsidum vzime kdyz se topilo vlhko plysen nebyla ted se zacina delat mate nejakeho technika ktery by mohl prijet podivat se nato navrhnout reseni.Dekuji Voburka
- Ales Voburka odpovězeno 2 roky dní
- last edited 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Voburko.
Bohužel tyto služby neposkytujeme, jelikož jsme výrobní společnost a ne realizační. Nicméně můj syn poskytuje poradenství v této oblasti na lince 731 565 565, kde byste se mohl poradit a ve většině případů, při poskytnutí dostatečného množství informací, se dá problematika vysvětlit a tím i případná doporučená nápravná opatření.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 2 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Schwarzi, předem děkuji za tento příspěvek v poradně. Použiju ho (AquaStop SanFix®) také na přiznanou cihlovou zeď. Rád bych se zeptal zda ho mohu použít také na sokl v chodbě, který bude pod přiznanou cihlou. Sokl mám v plánu omítnout (s přídavkem Aqua san porosity), podložit páskem lepenky proti vlhkosti z neodizolované keramické podlahy a natřít Jupolem (?). Aby však se dala chodba vytírat tak bych zeď místo přilepení dlaždice natřel taky AquaStop SanFix®. Je to schůdné řešení, nebo je Jupol + SanFix na toto nevhodný?
Nechci lepit dlaždici ke stěně proti otěru špíny z hadru na vytírání, aby se zeď neuzavřela. Možná mi navrhnete úplně jiné řešení a za to bych Vám byl velice vděčný. Děkuji za odpověď.
- Václav Bišický odpovězeno 4 měsíce dní
- last edited 4 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
Rozumím Vašemu dotazu i Vašeho návrhu řešení. AquaStop Sanfix je pro režné zdivo ideálním povrchovým řešením/ opatřením a přesně je pro tyto povrchy určený. Tady je vše v pořádku. Jupol Classic je také vhodně navržená interiérová barva nejen na sanační omítky. Rozumím i Vašemu záměru ochrany spodní část omítky u podlahy. Sanfix Vám ale nedoporučuji. Je to sice prodyšný a přesto zpevňující přípravek, ale jako náhrada keramického soklíku to není vhodné. Keramický soklík do výšky 50 – 75 mm od podlahy, jak se obvykle zhotovuje, prodyšnost zdiva zásadně neuzavře. Je to příliš malá výška a tím plocha, aby prodyšnost zdiva zásadně ovlivnila. Tohoto se opravdu obávat nemusíte. Keramický obkladový soklík je velmi praktický a tak se i po provedené sanaci zdiva často zhotovuje. Pokud byste ale keramický sokl chtěl nahradit něčím jiným, je další možnost, a to interiérová difuzní lišta, která zdivo neuzavře, a jako ochrana spodní části zdi při vytírání je taktéž velmi užitečná a praktická. Také Vám oddělí novou omítku od podlahy.
Zde Vám vkládám link na tuto lištu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/difuzni-lista-interierova-2m/
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 měsíce dní
- last edited 4 měsíce dní
- You must login to post comments