Dobry den,
Jaka je prosim optimalni metoda navrtavani pro aplikaci Aquastop cream u opukového zdiva (tloustka 50-90cm)? Videonavod uvadi sklon pro smisene zdivo 15°, textový popis pak bez sklonu. Pripadne ve dvou radach „cik cak“. Velmi dekuji za upresneni, případně odkaz na nakres pro tuto specifickou situaci.
Preji pěkný den
Jiří K.
- Jiří Klepač stáří dotazu 5 měsíců dní
- last edited 5 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
Vaše zdivo je vyzděné z opukového kamene, což je taktéž příznivé. Opuka je velmi nasákavá pro vodu, což v současném stavu pro Vás příhodné není, nicméně pro dodatečné vytvoření hydroizolace ve zdivu to naopak výhodné je. Maximálně přípustný sklon vrtů je 15°. Je ale výhodnější vrtat vodorovně, a to platí pro všechny druhy i skladby zdiva. Drobná odchylka přímek vrtů, ať v souběžnosti či náklonu, je přijatelná. Systém AquaStop Cream je poněkud naddimenzovaný právě pro tyto odchylky nejen koncentrací aktivních hydrofobních látek v krémové emulzi, ale i svým technologickým postupem.
Ve Vašem případě postupujte takto:
Snažte se vrtat vodorovně. Osové vzdálenosti v horizontální linii mezi vrty udělejte po 80 mm. Zkrácení mezi vrty doporučuji udělat u všech druhů kamenných zdí, ale i zdí smíšených. Toto pokrácení mezi vrty z obecně doporučených 100 mm na 80 mm je z toho důvodu, abyste se případně „vyhnul“ dvouřadé linii a výsledek byl přesto spolehlivý stejně, jako by byl v dvouřadém provedení. Pak je samozřejmě možný i ten druhý postup, kdy se provádějí dvě injektážní linie. Druhá linie by měla být nad spodní linií ve vzdálenosti od 40 mm – max. do 50 mm. Pokud v kamenném materiálu, a to v první injektážní linii, nedojde k překrytí všech hydrofobních clon, nebude to v celé hloubce mezi vrty, ale v lokálních místech kdesi na středové vzdálenosti mezi vrty, nikoli v těsném okolí jednotlivých vrtů, kde penetrační účinky začínají. Tím, že je druhá injektážní linie v relativní blízkosti spodní linie se tyto možné – můj terminus technicus – knoty „zaklopí“ hydrofobními clonami od horních vrtů, které jsou právě nad středovými vzdálenostmi mezi vrty spodní linie, z čehož vzniklo to pojmenování „cik cak“. Při dvouřadém provedení injektáže není nutné osové vzdálenosti zkracovat a tak se zachovává osová vzdálenost 100 mm.
Závěr: Obě varianty budou zcela funkční. Z mého pohledu se jedná pouze o názor, který postup je spolehlivější. Pokud se k tomu budu vyjadřovat jako praktik, vyzdvihnu ten první postup, a to z důvodu nižších nákladů, ale pokud se k tomu budu vyjadřovat jako odborný teoretik, budu prosazovat druhou variantu. Musím Vás však ujistit, že obě možnosti budou svým výsledkem spolehlivé. Kdybych si ale měl přesto vybrat jeden ze dvou způsobů provedení a nemusel bych brát v úvahu rozdílnost v pracnosti a nákladech, upřednostnil bych druhou variantu.
U zdiva, které je vrstvené v řadách/ šárách a tím je zděné na průběžné vodorovné spáry, nejčastěji to jsou všechny typy cihel a obvykle i starší typy tvárnic, není nutné dělat injektáž ve dvou řadách, kdy se využije výškově nejvýhodnější spára a není nutné osové vzdálenosti vrtů pokracovat. Osové vzdálenosti mezi vrty se zhotovují po 100 mm.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 5 měsíců dní
- last edited 5 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobry den pane Schwarzi, velmi dekuji za detailni odpoved, s duverou tedy vyvrtam a provedu injektaz dle Vaseho doporuceni.
Preji pekny den
Jiri K.
- Jiří Klepač odpovězeno 5 měsíců dní
- last edited 5 měsíců dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Opravdu se rádo stalo.
Hezký den. Js
- Trumf Sanace odpovězeno 5 měsíců dní
- You must login to post comments